Logo strony
Logo strony
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki o rozwoju technologii wodorowych w Polsce
Opublikowano: 8 czerwca 2021

Na konferencji prasowej w Jasionce koło Rzeszowa premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że w ciągu dekady Polska może stać się hubem wodorowym – pisze portal Forsal.pl. Podczas swojej wizyty w województwie podkarpackim premier zapowiedział, że nasz kraj czeka dekada zmian, które dotyczyć będą wszystkich regionów.

Jednym z podstawowych czynników napędzających transformację Polski ma stać się transformacja klimatyczna i energetyczna. Jak stwierdził Morawiecki: jednym z podstawowych elementów tej transformacji jest to, na czym teraz najbardziej zaawansowane państwa świata zaczynają się koncentrować; to gospodarka wodorowa, transformacja uwzględniająca wodór w całym łańcuchu kompetencji, wykorzystująca wodór w produkcji energii elektrycznej. (cytat za Forsal.pl)

Polityka transformacji energetycznej realizowana będzie między innymi przez tworzenie Dolin Wodorowych. Morawiecki nawiązał w ten sposób do tworzonej właśnie Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Podczas konferencji w Jasionce podpisany został list intencyjny w sprawie jej utworzenia.

Morawiecki zaznaczył, że już w tej chwili Polska jest jednym z największych producentów wodoru. Pod tym względem nasz kraj zajmuje piąte miejsce na świecie, natomiast wśród krajów europejskich znajduje się na trzeciej pozycji. Oznacza to, że dysponujemy odpowiednimi kompetencjami do rozwoju nowoczesnych technologii wodorowych.

W Polsce powstanie 5 Dolin Wodorowych

Morawiecki zapowiedział, że w naszym kraju ma powstać 5 Dolin Wodorowych. Opierać się na nich będzie cała gospodarka wodorowa w najbliższej przyszłości. Zdaniem premiera wodór ma szansę, by stać się paliwem przyszłości. W planach rządu jest budowa do 2034 roku elektrolizerów o mocy co najmniej dwóch gigawatów.

Polska zwiększa swoje wydatki na ochronę środowiska naturalnego – podkreślał Morawiecki. W latach 2015 – 2020 wzrosły one aż o 40 proc. Coraz więcej pieniędzy państwo inwestuje też w odnawialne źródła energii.

Zdaniem natomiast obecnego na konferencji ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, tworzenie dolin wodorowych zapewni wzmocnienie lokalnego potencjału gospodarczego. W tej chwili przygotowywana jest Polska Strategia Wodorowa. Region podkarpacki natomiast posiada ogromny potencjał do rozwoju nowych technologii wodorowych.

Jak powiedział: Chcielibyśmy mieć między 800 a 1000 autobusów na wodór w 2030 r., pierwsze lokomotywy wodorowe. Chcielibyśmy 2 GW elektrolizerów wodorowych pracujących na potrzeby bardzo różnych gałęzi, przede wszystkim przemysłu. (cytat za Forsal.pl)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już uruchomił program Nowa Energia o wartości 600 mln zł na wspieranie inicjatyw związanych z gospodarką wodorową. Uruchomiony został nabór wniosków w ramach inicjatywy unijnej IPCEI (Important Projects of Common European Interest).

Wodór posłużyć ma głównie do napędzania pojazdów komunikacji miejskiej, ale w ramach Podkarpackiej Doliny Wodorowej prowadzone będą również prace nad możliwością użycia wodoru w lotnictwie.

Źródło: Forsal.pl, zdjęcie KPRM

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Dolina Wodorowa

Pięć dolin wodorowych powstanie w Polsce do 2...

W ramach Krajowego Planu Odbudowy środki przeznaczone na proje...
Podkarpacka Dolina Wodorowa

Miasto Sanok a Podkarpacka Dolina Wodorowa &#...

18 sierpnia 2021 r. o godz. 12:00 w auli w budynku E w Centrum Sportow...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje