Logo strony
Logo strony
szary wodór

Szary wodór – złudna nadzieja czy szansa przyszłości?
Opublikowano: 3 lutego 2022

Wodór jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków na Ziemi. Choć sam w sobie nie jest źródłem energii, jest jej świetnym nośnikiem. Nie dziwi więc fakt podejmowania kolejnych prób pozyskania nowego źródła, które pozwoli na znaczną reorganizację dotychczasowych działań. W trosce o zrównoważony rozwój w tę ideę idealnie wpisuje się szary wodór. Czym się charakteryzuje? Jak można go pozyskać? Jak za jego pośrednictwem można dążyć do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych?

Początek starań o nowe oblicze Ziemi

Zgodnie z tym, co już wiadomo od lat, działalność człowieka jest aż nazbyt ingerującą w środowisko naturalne. Nierzadko do tego stopnia, że nawet całkowita zmiana nie wystarczy do eliminacji chociażby globalnego ocieplenia, a co najwyżej nieco wyhamuje ten proces. Branża przemysłowa odpowiedzialna w głównej mierze za emisję gazów cieplarnianych wymaga radykalnych zmian. Tym samym, coraz więcej przywódców kolejnych państw stawia na próby zmiany wykorzystywanej energii, na te w formie ekologicznej. Niewątpliwym początkiem starań są prace nad rozpowszechnieniem szarego wodoru.

Szary wodór jest wyprodukowany z gazu ziemnego w procesie reformingu metanu lub zgazowania węgla. Obecnie ten wariant wodoru stanowi najczęściej wykorzystywaną formę spośród wszystkich modeli produkcji. Tak powstały nośnik energii nie jest jednak pozbawiony wad i nie można nazywać go w pełni ekologicznym rozwiązaniem. Jego wytwarzanie przyczynia się bowiem do emisji CO2 do atmosfery. Szacuje się, że wyprodukowanie 1 kg szarego wodoru z gazu ziemnego to emisja 10 kg CO2.

Czy szary wodór jest dobrą alternatywą?

Wydawać, by się mogło że skoro szary wodór powoduje emisję gazów cieplarnianych, ten nie powinien mieć nic wspólnego z nowymi, ekologicznym rozwiązaniami. Warto jednak wiedzieć, że ten wariant produkcji jest jednak początkiem starań o korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Szary wodór jest niejako pierwszą formą, która ma prowadzić do pozyskania kolejnych, znacznie bardziej zrównoważonych ekologicznie źródeł energii. Pierwsze kroki w związku z uruchomieniem produkcji szarego wodoru, z czasem mają się przeistaczać w pozyskiwanie tego oznaczonego kolorem zielonym. Ten z kolei pochodzi wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.

Szary wodór jest tym samym niejako alternatywą dla paliw kopalnych i z powodzeniem może być wykorzystywany jako źródło energii pozwalające zasilić znaczny obszaru światowego biznesu. Zarówno jeśli chodzi o przemysł, transport czy chociażby hutnictwo. Pozyskiwany w ten sposób przez najbliższe lata będzie ewoluował, by finalnie doprowadzić do równowagi i dać wytchnienie środowisku naturalnemu. Dlatego nie warto bagatelizować prób podejmowanych w związku z uruchomieniem jego produkcji w kolejnych państwach i traktować go jako jeden z etapów na zielonej drodze ludzkości.

Czy inwestycja w szary wodór jest opłacalna?

W tym momencie cena wodoru szarego wynosi ok. 1 euro/kg. W porównaniu do innych wariantów jest to zdecydowanie atrakcyjna stawka, która jednak wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Ta finalnie może bowiem rosnąć, ze względu na to, że przy jego produkcji korzysta się z nieodnawialnych, a więc wyczerpywalnych źródeł energii. Tym samym nieuniknionym jest podejmowanie prób zwiększenia udziału pozostałych wariantów wodoru, w tym głównie zielonego, który będzie charakteryzował się zdecydowanie mniejszymi ograniczeniami w procesie produkcji. Warto również zaznaczyć, że cena w pełni ekologicznego rozwiązania powinna już w 2030 roku być na podobnym poziomie, co obecnie najpopularniejszego wariantu.

Mimo, że szary wodór przyczynia się do produkcji gazów cieplarnianych, na jego przykładzie można stwierdzić, że warto inwestować w rozwój nowych technologii. Dzięki przejściu przez kolejne możliwe etapy rozwoju niniejszej technologii, możliwe jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju, który będzie początkiem dla bardziej odpowiedzialnej klimatycznie działalności człowieka.

Zrównoważony rozwój w 2050 roku

Jak szacują eksperci dzięki popularyzacji wodoru, do zrównoważonego rozwoju może dojść w okolicach 2050 roku. Od tego momentu możliwe będzie korzystanie z odnawialnych źródeł energii wykorzystywanych do produkcji zielonego wodoru. Ten przyczyni się do powszechnego wykorzystywania go w przemyśle chemicznym, rafineryjnym, ale również w transporcie. Maszyny napędzane tym nośnikiem energii pozwolą na znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, co będzie skutkowało zahamowaniem w dalszym ciągu postępujących zmian klimatycznych.

Żeby to jednak osiągnąć, należy zacząć od szarego wodoru, który jest niejako pierwszym elementem całej układanki. Stopniowe przechodzenie na nowe źródło energii powinno być coraz lepiej rozwijane i upowszechniane, tak by doprowadzić do stałego wspierania nowych i ekologicznych procesów produkcji. W ten sposób uda się osiągnąć zdecydowanie więcej, niż podczas inwestycji w tradycyjne źródła energii, będącymi jeszcze bardziej szkodliwymi dla środowiska. W dodatku bez perspektywy zmiany. Tym samym warto uznać technologie wodorowe za realną szansę dobrej przyszłości dla całej planety.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Konferencja Polskiej Platformy LNG

VIII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bio...

W dniach 2-3 października 2024 roku w salach Pomorskiego Parku...
Materace Termoizolacyjne

Innowacyjne Materace Termoizolacyjne: Komfort...

Materace termoizolacyjne to nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje cora...
Stacja Wodorowa w Poznaniu

Nowa Stacja Wodorowa w Poznaniu – Krok...

W Poznaniu otwarto pierwszą w Polsce, ogólnodostępną stację wodorową,...
Biopaliwo z alg

Czy z alg można wytworzyć biopaliwo?...

Algi od dawna są wykorzystywane na przykład w przemyśle kosmetycznym,...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje