Na zaproszenie Fundacji KEZO, działającej przy Centrum Badawczym Polskiej Akademii Nauk, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 362 im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Warszawie wzięli udział w wizycie studyjnej, której celem było przybliżenie wiedzy o odnawialnych źródłach energii.
Zadania Centrum Badawczego Polskiej Akademii Nauk Konwersja Energii i Źródła Odnawialne, będącego mazowiecką filią Instytutu Maszyn Przepływowych, skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu i magazynowaniu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł oraz jej konwersji. W obrębie Centrum działają najnowocześniejsze w Polsce i jedne z najnowocześniejszych w Europie laboratoriów, które stanowią zaplecze naukowo-techniczne w zakresie badań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego państwa.
Podczas wizyty uczniom zaprezentowano odnawialne źródła energii i przybliżono zagadnienia związane z ich efektywnością energetyczną. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, jak wykorzystać alternatywne źródła energii i o tym, jaki mają one wpływ na środowisko naturalne oraz racjonalne kształtowanie przestrzeni.
W tematykę wprowadził ich krótki wykład zakończony quizem. Młodzi słuchacze wykazali duże zainteresowanie prezentowaną tematyką i zadawali dużo pytań. Sami chętnie przytaczali przykłady wykorzystania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, a rozwiązanie końcowego quizu nie stanowiło dla nich najmniejszego problemu.
Po teoretycznym wprowadzeniu nadszedł czas na prezentację praktycznych rozwiązań w zakresie OZE. Podczas wizyty w Centrum Badawczym uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska procesowi pozyskiwania energii i potrzebnym do tego instalacjom, m.in. zbiornikom ciepła oraz komorze spalania biomasy. Szczególną uwagę młodzieży wzbudziła kamera termowizyjna w jednym z laboratoriów, której działanie mogli obserwować. Na terenie otaczającym Centrum uczniowie mieli możliwość zobaczyć także turbiny wiatrowe, panele fotowoltaiczne i stacje do ładowania pojazdów elektrycznych.
Wizyta uczniów w Centrum Badawczym jest idealnym przykładem edukacji młodego pokolenia i odpowiedzią na potrzebę wzrostu świadomości społeczeństwa w zakresie alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. To niezbędny element realizacji założeń transformacji energetycznej. Aby działania zmierzające do zwiększenia wiedzy Polaków na temat OZE i bezpieczeństwa energetycznego przyniosły zamierzone efekty, powinny obejmować edukację na każdym poziomie.
Wizyta studyjna pokazuje, że tematykę odnawialnych źródeł energii i dobrych praktyk w zakresie nowych technologii można skutecznie przekazywać uczniom już w szkołach podstawowych. Taką formę wycieczek warto na stałe wpisać do programu nauczania. W końcu praktyka to najlepszy sposób na efektywną naukę.
PAULINA ROSIŃSKA
Redakcja portalu wodorowyswiat.pl, dziękuje Pani Annie Szóstakiewicz z Centrum Badawcze PAN KEZO, za pomoc przy realizacji powyższego materiału.
Tagi: Fundacja KEZO, odnawialne źródła energii
Dodaj komentarz