Logo strony
Logo strony

Czy Polska stanie się liderem w gospodarce wodorowej?
Opublikowano: 19 września 2022

Polska ma ogromny potencjał intelektualny, naukowy, ale również przemysłowy do tego, aby być wśród państw, które będą liderami w zakresie gospodarki wodorowej – stwierdzili uczestnicy panelu „Kierunki rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VII Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 12 i 13 września w Rzeszowie.

Jednym z głównym tematów rzeszowskiej konferencji energetycznej były badania nad wodorem, jak i konkretne możliwości zastosowania rozwoju gospodarki opartej na stosowaniu wodoru.

Jeżeli chodzi o wodór brakuje impulsu jak miało to miejsce w przypadku fotowoltaiki w postaci programu „Mój prąd”, który zapoczątkował ogromne zainteresowanie branżą PV. Z drugiej strony umożliwił on ludziom zapoznanie się i uwierzenie w tę branżę. Jako środkowoeuropejski naród mamy bogate tradycje w budownictwie i lubimy wykorzystywać materiały i technologie, które znamy. Mamy ogromną nieufność do nowych technologii i potrzeba takich impulsów, jak program „Mój prąd” w zakresie fotowoltaiki. W przypadku wodoru impuls ten powinien być przygotowany jednak bardziej rozsądnie tzn. aby wspierać również polskie technologie, a nie tylko importerów – powiedział Dawid Cycoń, prezes ML System.

Tymoteusz Pruchnik, prezes Gas-Trading wskazał na możliwość wykorzystania infrastruktury związanej z przesyłem i magazynowaniem gazu ziemnego czy sieci dystrybucji LNG. Technologie wykorzystywane przy transporcie czy przesyle gazu mają według niego przełożenie na wodór. Prezes zwrócił również uwagę na oczekiwanie na uregulowania prawne, których brak wstrzymuje polskie firmy przed wykorzystaniem boomu wodorowego.

O wodorze trzeba myśleć w kontekście łańcucha wartości, od elektrolizerów, poprzez transport do magazynowania. Potwierdza to, że jesteśmy na początku drogi – powiedział dr hab. Grzegorz Tchorek, kierownik Katedry Gospodarki Narodowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Odnosząc się do kwestii finansowania i współpracy z nauką prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor Politechniki Rzeszowskiej oraz prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej (organizacji łączącej firmy i placówki naukowe) zwrócił uwagę, że organizmy takie jak doliny wodorowe potrzebują jasnych i czytelnych źródeł finansowania, zwłaszcza na wstępnym etapie rozwoju różnych technologii. Wzorem innych branż mógłby być to, jego zdaniem, program sektorowy dla gospodarki wodorowej. – Rolą nauki jest kształcenie kadr, zarówno na poziomie doktoratów, ale również studiów magisterskich – powiedział.

Rynek wodoru wart jest w skali świata 100 mld USD. Przyszłość stanowi zdecydowanie zielony wodór produkowany na bazie OZE. Chcąc być graczem globalnym Polska musi myśleć o skali i szybkości działania – zwrócił uwagę Maciej Kołaczkowski z Manager Advanced Energy Solutions Industry World Economic.

Dr Michał Kurtyka – Minister Klimatu i Środowiska w latach 2019-2021 przypomniał, że wodór jest sposobem na przechowywanie energii, substytucję węglowodorów oraz sposób na gospodarkę zeroemisyjną. – Dla nas jako Polski zaangażowanie się w gospodarkę wodorową to stanięcie w szranki z innymi wiodącymi państwami, a nie dostarczenie takich czy innych rozwiązań w łańcuchu wytwórczym – podsumował dr Michał Kurtyka.

Organizatorem konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. Tradycyjnie odbywa się ona na Politechnice Rzeszowskiej.

***

Partnerem konferencji był Departament Dyplomacji Publicznej NATO.

Sponsorzy strategiczni: PGE, ML System, PKN Orlen;

Sponsorzy Główni: PGNiG, PERN, Województwo Podkarpackie;

Sponsorzy Srebrni: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Spółka Gazownictwa, Gaz System, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Eversheds Sutherland;

Sponsorzy Brązowi: Polska Ekologia, Olesiński i Wspólnicy, Towarowa Giełda Energii, Gas-Trading, Gas-Trading Podkarpacie, MPWiK Rzeszów, Urząd Dozoru Technicznego;

Sponsorzy Wspierający: Fakro, Asseco, ZM Ropczyce, INSEQR, Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Inżynieria, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Patronaty honorowe objęli Prezes Rady Ministrów, Minister Klimatu i Środowiska, Minister Aktywów Państwowych, Minister Edukacji i Nauki, Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, E.DSO for Smart Grids (European Distribution System Operators), Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP, Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych Sejmu RP, Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Sejmu RP, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Związek Miast i Gmin Morskich, Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Partner Instytucjonalny: Agencja Rynku Energii.

Partnerzy medialni: Interia.pl; Interia BIZNES; CIRE.pl (Centrum Informacji o Rynku Energii); BiznesAlert.pl; GospodarkaMorska.pl; WysokieNapięcie.pl; TVP3 Rzeszów; Polityka Insight; Energetyka.plus; Energetyka Wodna; Smart-Grids.pl; CNG-LNG.pl; gazeo.pl; BalticWind.EU; Portal Stoczniowy; KierunekENERGETYKA.pl; Energetyka Cieplna i Zawodowa; Nowa Energia; Wodorowy Świat; Energetyka; Teraz Środowisko; PortalKomunalny.pl; Energia i Recykling; Magazyn Biomasa; Wiadomości Naftowe i Gazownicze; Napędy i Sterowanie; INSTAL; Gazeta Codzienna Nowiny; Nowiny24.pl; GospodarkaPodkarpacka.pl; Gazeta Rzeszowa i Okolic; Gazeta Politechniki; Radio Centrum.

***

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.

Strona IPE: https://www.instytutpe.pl/

IPE na Facebooku: https://bit.ly/3yBbDBV

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie jest publiczną techniczną uczelnią akademicką stanowiącą część narodowego systemu edukacji i nauki. Kształci nowoczesne kadry dla gospodarki narodowej. Jej początki sięgają 1951 r.

Strona: www.prz.edu.pl

Fot: A. Surowiec, B. Motyka

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Wodorowe studia podyplomowe na Akademii Górni...

Czy wiesz, że zgodnie z najnowszym raportem European Biogas As...
Deutsche Bahn

Zielone plany niemieckiej kolei. Przekształcą...

Niemieckie koleje Deutsche Bahn przyśpieszają rewolucję energetyczną....
Europejski Bank Wodorowy

Powstanie Europejski Bank Wodoru. Wesprze roz...

Coraz większe zmiany widoczne są w polityce energetycznej Unii Europej...
elektrownia wodorowa

Asahi Kasei buduje nową elektrownię wodorową...

Asahi Kasei, japoński koncern międzynarodowy działający w sektorze ene...

Wydarzenia

7-8 listopada 2022

Warszawa