Logo strony
Logo strony
Biopaliwo z alg

Czy z alg można wytworzyć biopaliwo?
Opublikowano: 8 kwietnia 2024

Algi od dawna są wykorzystywane na przykład w przemyśle kosmetycznym, czy też spożywczym. Potencjał tych glonów jest jednak zdecydowanie większy. Otóż naukowcy zastanawiają się nad stworzeniem biopaliwa z alg. Czy jest to w ogóle możliwe?

Biopaliwo z alg

Okazuje się, że algi jak najbardziej mogą pomóc w wytwarzaniu biopaliwa. Produkują one bowiem biomasę, która w procesie spalania wytwarza dwutlenek węgla, który wcześniej został pobrany przez nie z atmosfery. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, co jest z korzyścią dla klimatu.

Japońscy naukowcy z Kumamoto University przeprowadzili badania, z których jednoznacznie wynika, iż algi mogą odegrać istotną rolę w upowszechnieniu biopaliw. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Biotechnology for Biofuels. Do wytwarzania paliwa wykorzystane zostały pola elektryczne, które było krótkotrwałe i pulsujące. Ich działanie miało na celu osłabienie błony komórkowej, co umożliwiało wydobycie węglowodorów z wnętrza komórek. Po tysiąckrotnym zmniejszeniu siły pola elektrycznego okazało się, że fakt ten nie ma większego wpływu na wydajność produkcji biopaliwa przez algi, podobnie zresztą jak zmiana częstotliwości. Warto jednak dodać, iż słabsze pole elektryczne jest nie tylko tańsze, ale i mniej negatywnie wpływa na glony.

Z powyższego wynika kilka istotnych obserwacji. Przede wszystkim nie trzeba niszczyć błony komórkowej alg, aby dostać się do węglowodorów znajdujących się w środku. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie energii oraz samych alg, co przekłada się na zmniejszenie kosztów. Jest jednak pewien problem. Mianowicie pozyskane w ten sposób biopaliwo często bywa zanieczyszczone innymi związkami chemicznymi.

Na pomoc sztuczna inteligencja

Naukowcy z Texas A&M AgriLife Research użyli do produkcji biopaliwa z alg sztucznej inteligencji. Badaczom udało się rozwiązać takie problemy, jak niska wydajność oraz wysokie koszty zbioru. Jak twierdzą naukowcy, dzięki ich badaniom możliwe jest wytwarzanie biopaliwa z alg na zdecydowanie większą skalę, co pozwoliłoby nie tylko na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, ale i zmniejszyć uzależnienie gospodarki od paliw wytwarzanych z ropy naftowej.

Na czym polega wykorzystanie sztucznej inteligencji? Otóż naukowcy użyli jej do przewidywania penetracji światła przez algi, a ponadto do ich wzrostu i uzyskania optymalnej gęstości. Algi mogą być zbierane w sposób ciągły dzięki hydroponice, przez co możliwe jest utrzymanie ich szybszego wzrostu.

Biopaliwa a transformacja energetyczna

Biopaliwa z całą pewnością mogą okazać się przydatne w transformacji energetycznej, która czeka gospodarki poszczególnych państw w najbliższych latach. Dzięki nim możliwe jest bowiem zredukowanie emisji gazów cieplarnianych, co przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Nie jest to jednak rozwiązanie ostateczne, ponieważ w wyniku ich spalania wraz powstaje ciepło. Prędzej czy później biopaliwa zostaną więc zastąpione odnawialnymi źródłami energii.

Paweł Stasiuk

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

wodór odnawialny

Czym wyróżnia się wodór odnawialny?...

Wodór to pierwiastek chemiczny, któr...
Link Energy

Najlepsze pomysły na energię czystą: odkryj g...

Najlepsze pomysły na energię czystą to te, które napędzają naszą przys...
produkcja wodoru

Produkcja wodoru na podstawie źródeł energii...

Szukasz sprawdzonych informacji w tym temacie? Jak wygląda w p...
akumulatory zielonej energii

Czy akumulatory zielonej energii mogą być eko...

Magazyny energii są koniecznością w przypadku energii pozyskiwanej z w...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje