Menu

Kolejna inwestycja PKN Orlen

Polski Koncern Naftowy Orlen od dłuższego czasu prężnie się rozwija. Najnowszą inwestycją, która zostanie uruchomiona w listopadzie 2021 roku, jest rozpoczęcie produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Będzie się ona odbywać w największym kompleksie zajmującym się produkcją tego związku w Europie, którego właścicielem jest Orlen Południe, spółka zależna koncernu. To jednak nie wszystko, albowiem Orlen uruchomi Hub wodorowy, który przyczyni się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki.

Czym jest glikol propylowy?

Glikol propylowy jest organicznym związkiem chemicznym z grupy alkoholi dwuhydroksylowych, czyli tak zwanych dioli. W warunkach pokojowych jest on bezbarwną, bezwonną, oleistą cieczą, która cechuje się słodkim smakiem, a także dużą lepkością. Substancja ta nie jest toksyczna.

Glikol propylenowy znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym (jako konserwant lub emulgator) oraz w medycynie i kosmetyce. Może on być wykorzystywany jako baza do rozpuszczania substancji, które nie nadają się do rozpuszczenia w wodzie. Sporządzony w ten sposób preparat może być przyjmowany doustnie lub na skórę. Jeśli zaś chodzi o zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, można wymienić na przykład pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, środki do dezynfekcji dłoni oraz dezodoranty w sztyfcie.

Kolejne inwestycje PKN Orlen

W ostatnich latach PKN Orlen silnie inwestuje na nowych polach, aby umocnić swoją pozycję na rynku, a także być bardziej konkurencyjnym wobec zagranicznych firm. Nie bez znaczenia jest także konieczność dostosowania gospodarki do nowych realiów, a w tym właśnie aspekcie Orlen, jako największa polska firma z branży paliwowej, ma wiele do zrobienia.

Obajtek Daniel

– Skutecznie realizujemy inwestycje, które nie tylko zapewnią dynamiczny rozwój Grupy ORLEN w strategicznych obszarach, ale realnie wzmocnią Polską gospodarkę. Finalizacja instalacji do produkcji ekologicznego glikolu oznacza rozwój zakładu produkcyjnego i nowe miejsca pracy. Przekształcanie ORLEN Południe w nowoczesną biorafinerię to ważny element strategii Grupy ORLEN, w której zakładamy nakłady inwestycyjne na poziomie 30 mld zł na zrównoważony wzrost. Ten obszar będzie też wspierać rozwój paliw alternatywnych, w tym wodoru. Właśnie w Trzebini powstaje wytwórnia wodoru, która jest integralną częścią instalacji do produkcji zielonego glikolu i również rozpocznie pracę w listopadzie br. – wyjaśnia Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Budowa instalacji niezbędnej do produkcji glikolu rozpoczęła się jesienią 2019 roku w Trzebini. Realizacja tej inwestycji stworzyła 650 nowych miejsc pracy dla inżynierów, specjalistów oraz operatorów przy pracy instalacji. Produkcja rozpocznie się w listopadzie 2021 roku, jednakże już wcześniej odbyły się testowe rozruchy, które zakończyły się sukcesem.

Równocześnie rozpocznie się produkcja wodoru

PKN Orlen stawia również na produkcję wodoru, który jest uznawany za paliwo przyszłości. Będzie się ona także odbywać w Trzebini. Roczna produkcja ma wynosić 16 mln Nm3. Aż 75% wytworzonego w ten sposób gazu będzie wykorzystywane w produkcji glikolu, natomiast reszta trafi do zastosowania w transporcie. Szacuje się, że Orlen Południe będzie w stanie wyprodukować 45 kg wodoru na godzinę.

Zapotrzebowanie na wodór będzie w najbliższych latach z całą pewnością rosło. Otóż PKN Orlen podpisał już 14 listów intencyjnych w sprawie rozwoju bezemisyjnego transportu z samorządami oraz miejskimi spółkami, które byłyby zainteresowane nabywanie tego paliwa. Co więcej, koncern przy współpracy z PESA Bydgoszcz zamierza zakupić lokomotywę zasilaną ogniwami wodorowymi. Ma to być pierwszy w Polsce pojazd szynowy z tego rodzaju napędem.

źródło: PKN Orlen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT