Logo strony
Logo strony
Zielony wodór

Lista kluczowych firmy w branży zielonego wodoru na świecie
Opublikowano: 11 marca 2023

 

Zielony wodór jest niezbędny do osiągnięcia zerowego poziomu netto emisji gazów cieplarnianych. Według Hydrogen Council (Światowej Rady Wodoru) „Świat będzie musiał dokonać dramatycznych zmian rok po roku i zmniejszyć emisję CO2 o 60% do 2050 roku” – a wodór odegra krytyczną rolę w redukcji emisji.

Zielony wodór zapewnia sposób na przechowywanie odnawialnej energii elektrycznej w nieskończoność i dostarcza zieloną energię dla trudnych do zdekarbonizowania sektorów, takich jak ciepłownictwo, przemysł, czy transport dalekobieżny, zasilając te części gospodarki, które nie mogą być zelektryfikowane. Na szczęście znaczenie zielonego wodoru jest coraz lepiej rozumiane przez decydentów, na całym świecie realizowanych jest obecnie coraz więcej projektów wodorowych, a firmy produkujące zielony wodór rosną w siłę.

Wyjaśnienie: czym jest zielony wodór?

Przed przejściem do listy kluczowych firm w branży zielonego wodoru na świecie, ważne jest, aby wyjaśnić koncepcję zielonego wodoru. Zielony wodór jest również określany jako wodór odnawialny. Jest on uzyskiwany, gdy elektroliza jest wykonywana za pomocą odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i słońce. Proces ten nie generuje żadnych szkodliwych emisji do atmosfery, w wyniku czego produkuje się najbardziej zrównoważony i czysty wodór. Ze względu na swoje właściwości, ma on wielką zdolność do zastąpienia paliw kopalnych.

Najważniejsze na świecie firmy produkujące zielony wodór

Znając podstawowe informacje na temat koncepcji zielonego wodoru, możemy przejść do omówienia kluczowych firm, które zajmują się produkcją zielonego wodoru

1. Reliance Industries Ltd

Z siedzibą w Bombaju, Reliance Industries Ltd, jest indyjską wielonarodową firmą prowadzącą działalność w zakresie energii, petrochemii, gazu ziemnego, handlu detalicznego, telekomunikacji, mediów masowych i tekstyliów. Firma jest jednym z największych na świecie producentów szarego wodoru, ale od czerwca 2022 roku rozpoczęła przejście z szarego na zielony wodór, oczekując zakończenie przejścia do 2025 roku.

Ponieważ Reliance Industries Ltd. nie jest nowicjuszem w dziedzinie wodoru, analitycy są dość optymistycznie nastawieni do inicjatywy transformacji firmy. Firma ogłosiła wstępną inwestycję w wysokości 10 miliardów dolarów, aby zbudować jeden z najbardziej kompleksowych ekosystemów dla zielonego wodoru w Indiach. Ponadto Reliance Industries Ltd. nawiązała również współpracę ze Stiesdal (firmą zajmująca się nowoczesnymi technologiami z zakresu niwelowania zmian klimatycznych), aby ułatwić redukcję kosztów i komercjalizację ich ciśnieniowej technologii elektrolizera alkalicznego.

2. Shell plc

Z siedzibą w Londynie, Shell plc jest brytyjską, publiczną, wielonarodową firmą naftową i gazową, uważaną za jedną z największych firm na świecie pod względem przychodów i zysków. Specjalizuje się w poszukiwaniu ropy i gazu, produkcji, rafinacji, transporcie, dystrybucji i marketingu; wytwarzaniu energii; oraz produkcji zielonego wodoru. Z łączną liczbą 82 000 pracowników w ponad 99 krajach, firma ma historię wyjątkowo dużych emisji gazów cieplarnianych, wyłaniając się jako dziewiąta najbardziej zanieczyszczająca firma w latach 1988-2015. Jednak od 2015 roku Shell plc powoli inicjuje zielną transformację, dokonując ogromnych inwestycji w energię słoneczną, energię wiatrową, produkcję zielonego wodoru i leśnictwo. Firma dąży do tego, aby do 2050 roku stać się firmą energetyczną o zerowej emisji netto.

Shell plc jest zaangażowane w projekty zielonego wodoru na dużą skalę. Firma ogłosiła plany budowy największej w Europie fabryki zielonego wodoru w Holandii. Projekt ma być ponad dziesięć razy większy niż obecny największy zakład w Europie i będzie zasilać bezpośrednio rafinerię firmy w Rotterdamie. Fabryka ma rozpocząć działalność w 2025 roku.

3. Linde plc

Założona w Niemczech, z siedzibą w Dublinie i centralą w Wielkiej Brytanii, Linde plc jest globalną międzynarodową firmą chemiczną działająca od 1879 roku i jest największą na świecie firmą zajmującą się gazami przemysłowymi pod względem całkowitego udziału w rynku i przychodów. Firma specjalizuje się w produkcji i dystrybucji gazów atmosferycznych, takich jak tlen, azot i argon, oraz gazów procesowych, takich jak hel i zielony wodór.

Dziś firma jest powszechnie uznawana za jednego z czołowych światowych producentów szarego, niebieskiego i zielonego wodoru, obejmując każdy etap łańcucha wartości zielonego wodoru. Firma produkuje zielony wodór z odnawialnej energii elektrycznej i biometanu od 2012 roku. Od listopada 2022 roku firma rozpoczęła produkcję zielonego wodoru na masową skalę w Grecji, Francji i innych krajach europejskich. Linde plc zbudowało na całym świecie około 200 stacji tankowania wodoru i 80 instalacji do elektrolizy i chociaż możliwości Linde w zakresie wodoru koncentrowały się do tej pory głównie na wodorze szarym i niebieskim, produkcja zielonego wodoru szybko się rozwija, a plany zakładają potrojenie ilości produkowanego zielonego wodoru do 2028 roku. Firma ogłosiła również plany inwestowania w metody produkcji reformingu parowego, który katalizuje konwersję gazu ziemnego na zielony wodór.

4. Air Liquide

Air Liquide to francuska firma, która jest na czele działań związanych z transformacją energetyczną od 1998 roku, pozyskując i nabywając technologie i przedsięwzięcia komercyjne, które mają napędzać produkcję, rozwój i zastosowanie zielonego wodoru. W lipcu 2022 roku Air Liquide ogłosiło plany budowy dwóch nowych jednostek produkcyjnych zielonego wodoru z technologią wychwytywania węgla w Shanghai Chemical Industry Park. Projekt zapewni znaczne korzyści dla środowiska, oraz zapewni Air Liquide dodatkowe doświadczenie i kontrolę nad łańcuchem wartości wodoru i gazu ziemnego w Europie. Kryzys rosyjsko-ukraiński rzucił światło na potrzebę stworzenia przez Europę niezależnej alternatywy czystej energii, a wiele europejskich gospodarek, w tym Francja, w coraz większym stopniu subsydiuje wysiłki związane z transformacją energetyczną.

5. Sinopec

Sinopec, z siedzibą w Pekinie, jest chińskim państwowym przedsiębiorstwem naftowym i gazowym, którego właścicielem jest Sinopec Group, jeden z największych na świecie konglomeratów rafineryjnych, gazowych i petrochemicznych. Sinopec jest również jedną z czołowych firm produkujących zielony wodór na świecie, przewodząc wysiłkom Chin w zakresie dekarbonizacji.

W listopadzie 2021 r. firma zdywersyfikowała swoją działalność o zielony wodór, budując zakład zielonego wodoru w mieście Kuqa. Zakład zapewnia ponad 20 000 ton metrycznych zielonego wodoru rocznie dla klientów komercyjnych i przemysłowych. Zakład ma działać z pełną wydajnością od 2023 roku. Sinopec sfinalizował również plany uruchomienia kolejnej fabryki zielonego wodoru w północno-zachodniej prowincji Chin, z panelami słonecznymi obejmującymi obszar ponad 630 hektarów. Firma twierdzi, że projekt obejmie cały proces produkcji i wykorzystania zielonego wodoru.

6. Air Products and Chemicals Inc

Air Products and Chemicals Inc. z siedzibą w Allentown w Pensylwanii jest amerykańską korporacją międzynarodową, która specjalizuje się w sprzedaży gazów i chemikaliów dla zastosowań przemysłowych. Firma obecnie intensywnie inwestuje w sektorze zielonego wodoru i ma zamiar zainwestować ponad 500 milionów dolarów w budowę zakładu produkcyjnego zielonego wodoru w Nowym Jorku do 2027 roku. Co więcej, Air Products and Chemicals Inc ogłosiło również partnerstwo z rządem Wielkiej Brytanii w celu budowy i obsługi pierwszego zakładu produkcji zielonego wodoru na dużą skalę w tym kraju.

Na specjalne wyróżnienie zasługują również firmy: Adani Green Energy Ltd, Plug Power Inc, Bloom Energy Corp, oraz FuelCell Energy Inc.

Marcin Dyja

Innowacyjne Materace Termoizolacyjne: Komfortowy Sen i Lepsze Zdrowie

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Materace Termoizolacyjne

Innowacyjne Materace Termoizolacyjne: Komfort...

Materace termoizolacyjne to nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje cora...
Tuby Laserowe

Tuby Laserowe: Kluczowy Element Nowoczesnych...

W dzisiejszych czasach technologia laserowa odgrywa kluczową rolę w wi...
Stacja Wodorowa w Poznaniu

Nowa Stacja Wodorowa w Poznaniu – Krok...

W Poznaniu otwarto pierwszą w Polsce, ogólnodostępną stację wodorową,...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje