Menu
kryzys energetyczny

Nadchodzi globalny kryzys energetyczny

Nadchodzi globalny kryzys energetyczny i nie ma szans na szybkie rozwiązanie problemu – pisze na swoim portalu telewizja CNN. Astronomicznie wzrosły ceny gazu ziemnego, drożeje węgiel, a ropa naftowa może osiągnąć cenę 100 USD za baryłkę. Kryzys energetyczny spowodowały warunki meteorologiczne w połączeniu z odradzającym się zapotrzebowaniem na energię. Nadchodząca zima jeszcze zwiększa skalę problemu.

Rządy na całym świecie – pisze CNN – starają się zniwelować skutki wzrostu cen na konsumentów, jednak może się okazać, że działania te nie będą w pełni skuteczne. Dodatkowo rządy działają pod presją związaną z nadchodzącym szczytem klimatycznym, na którym prawdopodobnie podjęte zostaną nowe decyzje w sprawie przyspieszenia redukcji emisji dwutlenku węgla.

Sytuacja największych gospodarek nie wygląda najlepiej. Jak podaje CNN, w chinach zaczęły się wyłączenia prądu, elektrownie w Indiach walczą o węgiel, rzecznicy konsumentów w Europie domagają się zakazu odłączania gazu, jeśli klient nie jest w stanie uregulować rachunków w terminie.

Szok cenowy osiągnął punkt krytyczny. Unia Europejska ma w przyszłym tygodniu stworzyć ogólny plan polityki długofalowej mającej na celu zmniejszyć społeczne skutki sytuacji energetycznej. Cena gazu w Europie wzrosła o ponad 130 procent od początku września. W ujęciu rocznym zwiększyła się natomiast ośmiokrotnie – podaje CNN, powołując się na dane Independent Commodity Intelligence Services.

Nieco mniejsze wzrosty cen gazu zanotowano we Wschodniej Azji. Od początku września zdrożał on tam o 85 procent. Ceny w Stanach Zjednoczonych pozostają na relatywnie niskim poziomie, jednak i tam osiągnęły one najwyższy poziom od 13 lat.

Strach przed nadchodzącą zimą wpływa na ceny

Jak powiedział cytowany przez CNN Nikos Tsafos, ekspert do spraw energii i geopolityki z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie, wzrost cen wynika w dużej mierze ze strachu przed nadchodzącą zimą. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie ona ostra, ale ta niepewność napędza ceny. Strach sprawił, że rynek gazu nie działa już na zasadach podaży i popytu.

Sytuacja na rynku gazu wpływa również na wzrost cen węgla i ropy naftowej. Oba paliwa mogą zastąpić gaz w niektórych branżach. Braki w dostawach węgla odczuwają Indie. Jak podaje CNN, 63 spośród 135 indyjskich elektrowni węglowych otrzymuje dostawy wystarczające na maksymalnie 2 dni.

Sytuacja na rynku paliw stanowi powód do niepokoju dla banków centralnych i inwestorów. Wzrost cen paliw wpływa na zwiększenie inflacji, która negatywnie wpłynie na gospodarki próbujące wyjść z zapaści spowodowanej pandemią.

Zdaniem CNN obecny kryzys został spowodowany gwałtownie rosnącym zapotrzebowaniem na energię związanym z wychodzeniem z pandemii. Dodatkowo system dostaw czuły jest na wszelkie zaburzenia takie jak ostre zimy, czy awarie.

Wyjątkowo ostra zima znacząco uszczupliła zapasy gazu w Europie zaś rosnące zapotrzebowanie spowolniło odtwarzanie zapasów zwykle uzupełnianych wiosną i latem. Ponadto rosnące zapotrzebowanie Chin na skroplony gaz ziemny sprawiło, że rynek LNG nie może nadążyć z dostawami. Do kryzysu energetycznego przyczyniło się także ograniczenie dostaw przez Rosję i bezwietrzna pogoda, która ograniczyła produkcję energii z farm wiatrowych.

Wspomniane czynniki sprawiły, że wzrost cen gazu jest w Europie najwyższy w historii. Dzieje się tak, mimo że jesienne temperatury są jeszcze w miarę wysokie. Kryzys energetyczny wpływa na ceny ropy. Jeżeli nadejdzie ostra zima mogą one osiągnąć 100 USD za baryłkę, czyli najwyższy poziom od 2014 roku.

Wojciech Ostrowski  Źródło: CNN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT