Logo strony
Logo strony
pociąg na wodór

Pociągi wodorowe nadchodzą. Będzie polski akcent
Opublikowano: 3 czerwca 2021

Pociągi wodorowe mogą się okazać wcale nie tak odległą przyszłością. Europejska wersja już powstaje.

Pociągi wodorowe odpowiedzią na wyzwania dzisiejszego świata

W zasadzie na każdym kroku słyszymy, że państwa powinny więcej czasu poświęcać problemowi nadmiernej emisji gazów cieplarnianych. Największe wyzwania stanowią takie obszary jak: przemysł, rolnictwo, ciepłownictwo, energetyka oraz transport. W tym ostatnim przypadku pomocne mogą okazać się pociągi wodorowe.

Już w tej chwili różne organizacje zachęcają do korzystania ze zbiorowych środków transportu. Więcej osób przewożonych za jednym razem to mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Kolejnym krokiem naprzód byłoby jednak stworzenie takich pojazdów, które nie tylko zabiorą na raz większe ilości osób, ale również nie będą emitować gazów cieplarnianych.

Przed europejskimi państwami ogromne wyzwanie. Wiele krajów czekają istotne przemiany. Należy jednak podkreślić, że są to zmiany realne do osiągnięcia. Skala trudności jest jednak duża.

Pociągi wodorowe a neutralność klimatyczna

Przypomnijmy, Unia Europejska zamierza do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Projekt nosi nazwę Zielonego Ładu. Na stronie internetowej, poświęconej tej idei czytamy:

Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla Europy i reszty świata. Aby sprostać tym wyzwaniom, Europa potrzebuje nowej strategii na rzecz wzrostu służącej przekształceniu Unii w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę:

  • która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto
  • w której nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów
  • w której żadna osoba ani żaden region nie pozostaną w tyle.

Europejski Zielony Ład to nasz plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE. Można to osiągnąć poprzez przekształcenie wyzwań związanych z klimatem i środowiskiem w nowe możliwości we wszystkich obszarach polityki, a także zadbanie o to, by transformacja była sprawiedliwa i sprzyjała włączeniu społecznemu.

Wiemy, że to właśnie wodór ma być jednym z ważniejszych bohaterów nadchodzących przemian. Pociągi wodorowe wpisują się w zmieniający się aktualnie świat. Byłoby to znakomite rozwiązanie nie tylko dla transportu, ale również i przemysłu.

Jak wynika z badań, technologie wodorowe pozwolą na ograniczenie nawet o 45 proc. antropogenicznych gazów cieplarnianych, czyli takich, które powstały wskutek działalności człowieka. W tej chwili produkcja wodoru nie jest jednak na wystarczająco wysokim poziomie. Główną przeszkodą są wysokie koszty jego produkcji.

Przed nami w dalszym ciągu sporo wyzwań. Potencjał jest jednak ogromny, w dodatku wodór jawi się jako znakomite rozwiązanie, które spełniałoby wymagania i potrzeby Unii Europejskiej. Wspólnota zamierza wspierać państwa członkowskie w rozwoju tej technologii.

Pociągi wodorowe a Polska

Nasz potencjał technologiczny w kwestii wykorzystania wodoru nie jest w tej chwili szczególnie duży. Składowych takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim obecne przepisy są niewystarczające dla rozwoju gospodarki wodorowej, ponadto tematyka ta pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno. Nie możemy także zapominać o tym, że nasz kraj nie dysponuje takim potencjałem finansowym jak wiele państw zachodnich.

Mimo to Polska także ma swoją strategię wodorową. W ciągu najbliższych kilkunastu lat nasze państwo zamierza stworzyć pięć „dolin wodorowych”. Każda z nich zajmowałaby się badaniem technologii wodorowych. To między innymi tam mają powstawać projekty, które pozwolą Polsce dostosować się do wymagań europejskiego Zielonego Ładu.

Pociągi wodorowe mogą jeździć także po naszych torach. Naturalnie nie od razu. Przyszłość wymaga jednak zmian, a my już teraz staramy się do tych zmian przygotować. Rozwój technologiczny jest podstawą. W innym wypadku nie będziemy w stanie wdrażać pewnych pomysłów w życie.

Andrzej Dworzański

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Akademia Wodorowa

Ruszyła pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa d...

Grupa ORLEN robi kolejny krok w kierunku rozwoju technologii w...
technologie wodorowe

Polacy nie ufają technologiom wodorowym. Czy...

Technologie wodorowe rozwijają się dynamicznie, a obecna sytuacja na m...
wodór

Wodór – przyszłość zaczyna się dziś...

Już teraz jesteśmy trzecim produ...
Parlament Europejski

Parlament Europejski chce zwiększenia dotacji...

W ramach polityki klimatycznej Parlament Europejski postuluje zwiększe...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje