Logo strony
Logo strony
Rolls-Royce

Rolls-Royce i Hyundai Motor Group idą po wodór
Opublikowano: 1 sierpnia 2022

Rolls-Royce i Hyundai Motor Group podpisały protokół ustaleń otwierający, aby przewodzić rynkowi zaawansowanej mobilności powietrznej korzystając z elektrycznego napędu i technologii ogniw wodorowych

Rolls-Royce i Hyundai Motor Group ogłaszają plany współpracy nad wprowadzeniem całkowicie elektrycznego napędu i technologii wodorowych ogniw paliwowych na rynek Zaawansowanej Mobilności Powietrznej (AAM). Partnerstwo wykorzysta możliwości lotnicze i certyfikacyjne Rolls-Royce’a oraz technologię wodorowych ogniw paliwowych i zdolności produkcyjne Hyundai Motor Group. Obie firmy mają wspólną wizję osiągnięcia wiodącej pozycji w obszarze  AAM, dostarczając rozwiązania napędu elektrycznego i ogniw paliwowych do Miejskiej Mobilności Powietrznej (UAM) i Regionalnej Mobilności Powietrznej (RAM) oraz rozwijając zrównoważone lotnictwo.

Protokół ustaleń pomiędzy Rolls-Royce i Hyundai Motor Group obejmuje pięć strategicznych celów:

  • Współpraca w zakresie rozwoju technologii i wymagań dotyczących systemów zasilania i napędu dla działu Zaawansowanej Mobilności Powietrznej Hyundaia.
  • Współpraca przy industrializacji systemów zasilania i napędu Rolls-Royce dla rynku Zaawansowanej Mobilności Powietrznej.
  • Rozwój elektrycznych układów napędowych opartych na wodorowych ogniwach paliwowych jako źródła energii dla platform RAM firmy Hyundai.
  • Współpraca w celu wprowadzenia na rynek wspólnego elektrycznego układu napędowego opartego na ogniwach paliwowych dla AAM.
  • Do 2025 roku udostępnienie wspólnego projektu samolotu elektrycznego z ogniwami paliwowymi.

Ceremonia podpisania odbyła się na stoisku marki Supernal na targach lotniczych Farnborough Airshow. Wzięli w niej udział Warren East, Dyrektor Generalny Rolls-Royce, Grazia Vittadini, Dyrektor ds. Technologii i Strategii oraz Rob Watson, Prezes Rolls-Royce Electrical oraz Euisun Chung, Dyrektor Wykonawczy Hyundai Motor Group, Jaiwon Shin, Prezes i Szef DywizjiAAM Hyundai Motor Group i Jaeyong Song, Wiceprezes Dywizji AAM Hyundai Motor Group.

Cieszymy się, że możemy współpracować z marką Rolls-Royce, aby wykorzystać ich doświadczenie w lotnictwie oraz certyfikacji i przyspieszyć rozwój układów napędowych z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Hyundai z powodzeniem dostarczył systemy wodorowych ogniw paliwowych na światowy rynek motoryzacyjny, a obecnie bada możliwości zastosowania technologii napędu elektrycznego i wodorowego do wdrożenia w przemyśle lotniczym. Wierzymy, że jest to kluczowa technologia wspierająca cel światowego przemysłu lotniczego, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku – mówi Jaiwon ShinPrezes Hyundai Motor Group
Rolls-Royce

(Od lewej) Rob Watson, Prezes Rolls-Royce; Vittadini, Group Dyrektor Techniczny, Rolls-Royce; Warren East, Dyrektor Wykonawczy, Rolls-Royce; Euisun Chung, Prezes Wykonawczy Hyundai Motor Group; Jaiwon Shin, Prezes i Szef Dywizji AAM Hyundai Motor Group; Jaeyong Song, Vice Prezes Dywizji AAM Hyundai Motor Group

 

Cieszymy się, że możemy współpracować z Hyundai Motor Group, co stanowi cenną okazję do wykorzystania i rozwijania możliwości, jakie każda firma wnosi z sektora lotniczego i motoryzacyjnego. Rynek zaawansowanej mobilności powietrznej oferuje ogromny potencjał komercyjny, a ta współpraca wspiera nasze wspólne ambicje, aby przewodzić na rynku zaawansowanej mobilności powietrznej. Jest to również kolejny dowód na rolę Rolls-Royce’a w dostarczaniu rozwiązań, które umożliwią pasażerom podróżowanie w sposób zrównoważony i pomogą osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2050 roku – mów Rob WatsonPrezes, Rolls-Royce Electrical

Korzyści płynące z zastosowania systemu wodorowych ogniw paliwowych w całkowicie elektrycznym układzie napędowym samolotu polegają na tym, że jest to bezemisyjne, ciche i niezawodne pokładowe źródło zasilania, które umożliwia skalowalność dostarczanej mocy, a także spory zasięg lotu. Hyundai będzie współpracować z Rolls-Royce, aby wprowadzić wodorowe ogniwa paliwowe, systemy magazynowania i infrastrukturę na rynki lotnicze, a także wprowadzić tę technologię do pojazdów RAM firmy Hyundai oraz do oferty w pełni elektrycznych oraz hybrydowych układów napędowych Rolls-Royce’a.

W ubiegłym roku Rolls-Royce ogłosił swoją drogę do zerowej emisji dwutlenku węgla netto, a jego technologia elektryczna jest jednym ze sposobów, w jaki firma pomaga w dekarbonizacji krytycznych części globalnej gospodarki. Rolls-Royce zobowiązał się, że jego nowe produkty będą zgodne z celem zeroemisyjnej eksploatacji netto do 2030 roku, a wszystkie jego produkty osiągną zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2050 roku.

Hyundai Motor Group na początku tego roku ogłosił swoją biznesową mapę drogową dla AAM, która obejmuje segmenty UAM i RAM, aby oferować przyjazne dla środowiska rozwiązania w zakresie mobilności lotniczej dla ludzi w miastach i między nimi. Amerykańska spółka Supernal, należąca do Hyundai Motor Group, zamierza rozpocząć komercyjne usługi w obszarze UAM w USA w 2028 roku, podczas gdy Hyundai Motor Group planuje uruchomić usługi RAM po 2030 roku

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

produkcja wodoru

Produkcja wodoru na podstawie źródeł energii...

Szukasz sprawdzonych informacji w tym temacie? Jak wygląda w p...
akumulatory zielonej energii

Czy akumulatory zielonej energii mogą być eko...

Magazyny energii są koniecznością w przypadku energii pozyskiwanej z w...
Akademii Wodoru

Finał I edycji Akademii Wodoru...

63 wykładowców i ekspertów, 8 wybranych lokalizacji w Pol...
wodór odnawialny

Czym wyróżnia się wodór odnawialny?...

Wodór to pierwiastek chemiczny, któr...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje