Logo strony
Logo strony
wodór

Siódma dolina wodorowa powstanie w województwie zachodniopomorskim
Opublikowano: 29 listopada 2022

28 listopada na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, którego sygnatariuszami są Wojewoda zachodniopomorski, uczelnie i spółki.

To województwo jest skazane na sukces, jeśli chodzi o wodór – przez wielki potencjał przemysłu chemicznego, który tutaj jest i na całe szczęście się rozwija, przez potencjał morski.  Widzimy wielki potencjał w morskiej energetyce wiatrowej i w wodorze. Nie obawiamy się wyzwań technologicznych, finansowych. Z drugiej strony się zastanawiamy, kto te wszystkie miejsca pracy dobrze zapełni. To ogromne zadanie dla uczelni. – podkreśliła minister Anna Moskwa.

Pomorze Zachodnie jest takim miejscem na mapie naszego kraju, które w moim przekonaniu waży najwięcej, bo tutaj jest Baltic Pipe, rozbudowuje się gazoport, powstają bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra, działają wielkie spółki takie jak Azoty, tutaj są porty, tutaj jest okno na świat. I myślę, że to dzisiejsze przedsięwzięcie wpisuje się znakomicie w tę wielką inwestycyjną zachodniopomorską ofensywę i będzie motorem do jeszcze większego i szybszego rozwoju – podkreślił wojewoda Zbigniew Bogucki

Wiceminister Ireneusz Zyska dodał: Na Pomorzu Zachodnim mamy jeszcze coś więcej, bo tu jest polskie okno na świat: port Szczecin-Świnoujście, ale także port w Policach, który ma szansę stać się wielkim hubem wodorowym, specjalnie zorganizowanym dla polskiej gospodarki.

Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040, zakłada wybudowanie przez nasz kraj instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru o łącznej mocy 2 GW. Warto przypomnieć, że Polska jest trzecim największym producentem tego paliwa w Europie i sukcesywnie dąży do zwiększenia swojej pozycji na rynku.

Strategia Wodorowa zakłada powstanie co najmniej pięciu dolin. Obecnie w Polsce funkcjonuje już sześć dolin wodorowych:

  1. Podkarpacka Dolina Wodorowa,
  2. Mazowiecka Dolina Wodorowa,
  3. Wielkopolska Dolina Wodorowa,
  4. Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa,
  5. Pomorska Dolina Wodorowa,
  6. Dolnośląska Dolina Wodorowa.

Podpisanie listu intencyjnego oznacza, powstanie siódmej doliny wodorowej.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

produkcja wodoru

Produkcja wodoru na podstawie źródeł energii...

Szukasz sprawdzonych informacji w tym temacie? Jak wygląda w p...
Paliwo solarne

Paliwo solarne – czy tak będzie wyglądać przy...

Nowoczesna gospodarka potrzebuje nowego rodzaju paliw, które nie będą...
Akademii Wodoru

Finał I edycji Akademii Wodoru...

63 wykładowców i ekspertów, 8 wybranych lokalizacji w Pol...
wodór odnawialny

Czym wyróżnia się wodór odnawialny?...

Wodór to pierwiastek chemiczny, któr...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje