Logo strony
Logo strony
Hydrogen City

Stany Zjednoczone stawiają na wodór
Opublikowano: 29 września 2022

Stany Zjednoczone jednoznacznie opowiadają się za wodorem jako paliwem przyszłości. W Teksasie powstanie bowiem Hydrogen City, największy na świecie kompleks zajmujący się produkcją, magazynowaniem i transportem zielonegowodoru. Na wodór stawia również Bill Gates, który zamierza rozdawać czystą energię za darmo.

Hydrogen City – największy kompleks wodorowy świata

Hydrogen City powstanie w Piedras Pintas Salt Dome. Prace związane z realizacją inwestycji zostaną rozpoczęte w 2026 r. W kompleksie tym zielony wodór będzie przekształcany w zielony amoniak, paliwo lotnicze oraz inne produkty niezbędne z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania gospodarki. Co więcej, gaz ten będzie dostarczany do specjalnym rurociągiem do elektrowni wodorowych znajdujących się na terenie całego Teksasu.

Istotną kwestią jest fakt, że Hydrogen City zasilane będzie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Turbiny wiatrowe oraz panele fotowoltaiczne mają zapewnić 60 GW mocy, co z kolei umożliwi produkcję 2,5 mld kg zielonego wodoru.

Kompleks powstanie w sąsiedztwie wyrobiska solnego w Piedras Pintas. Możliwość magazynowania soli ma istotne znaczenie z punktu widzenia produkcji zielonego wodoru na dużą skalę. Otóż wówczas możliwe jest wykorzystanie pełnej mocy elektrolizerów, a ponadto zmagazynowana sól pełni funkcję buforową pomiędzy zmienną produkcją energii z wiatru i słońca a dostawą zielonego wodoru do jego odbiorców.

Jakie będzie zastosowanie wodoru wytworzonego w Hydrogen City? Otóż może on zostać wykorzystany do produkcji zielonego amoniaku, paliwa lotniczego i rakietowego, czy też paliwa do elektrowni.

Bill Gates też inwestuje w wodór

Rozwojem technologii wodorowych zainteresowany jest również Bill Gates. Chodzi o tzw. turkusowy wodór, a więc taki, który jest uzyskiwany z metanu przy użyciu energii elektrycznej, która pochodzi z odnawialnych źródeł. W ten sposób proces pozyskiwania wodoru mógłby być niskoemisyjny, bezemisyjny, a nawet cechować się ujemnym poziomem emisyjności. Pracą nad pozyskiwaniem turkusowego wodoru zajmuje się amerykański start-up Modern Electron z Seattle, w który 30 mln USD zainwestował wspomniany Bill Gates.

Warto podkreślić, że turkusowy wodór ma być bardziej przyjazny dla środowiska niż zielony, a przy tym równie tani w produkcji jak szary. Co więcej, przedstawiciele Modern Electron twierdzą, że będzie on tak tani, że będą go mogli rozdawać odbiorcom zupełnie za darmo. W ten sposób wodór stałby się receptą na dekarbonizację gospodarki oraz czystą energią, z której mogliby korzystać wszyscy zainteresowani.

Polska nie jest biernym obserwatorem

W 2021 r. polski rząd przyjął Polską Strategię Wodorową. W dokumencie tym określono rozwój technologii wodorowych do 2030 r. Założono m.in. rozwój infrastruktury przesyłowej oraz produkcję wodoru z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Warto zwrócić uwagę, że potencjał Polski jest bardzo duży, jeśli chodzi o możliwość produkcji wodoru. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia transformacji energetycznej, która jest konieczna, aby lepiej dbać o środowisko naturalne i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne po odejściu od paliw kopalnych.

Paweł Stasiuk

 

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Wydarzenia

7-8 listopada 2022

Warszawa