Logo strony
Logo strony
zielony wodór

Wojna na Ukrainie zwiększyła zainteresowanie zielonym wodorem w krajach arabskich
Opublikowano: 19 maja 2022

Wpływ wojny na Ukrainie na światową gospodarkę sprawił, że kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej zwiększyły swoje zainteresowanie wodorem powstałym przy użyciu technologii przyjaznych środowisku – stwierdził dla saudyjskiej telewizji Al Arabiya Michael Strusch szef H2 Industries Inc. Pytany o perspektywy dla ekologicznego wodoru w związku z ukraińskim kryzysem powiedział, że rozmowy z krajami regionu były już prowadzone przed wybuchem wojny, obecnie jednak zainteresowanie gazem radykalnie się zwiększyło.

Jednocześnie – zauważył Strusch – wzrosły ceny zielonego wodoru. Dodał przy tym, że rozwój technologii wodorowych będzie miał kluczowe znaczenie w następnych latach nie tylko w krajach arabskich, ale również w innych regionach świata. Wiele państw już chce produkować i eksportować zielony wodór. H2 Industries Inc prowadzi rozmowy już z 30 krajami na całym świecie głównie w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.

Zielony wodór wydaje się szczególnie ważnym źródłem energii dla przyszłości. Wynika to z prowadzonej na świecie polityki przestawiania się na ekologiczne źródła energii dla zmniejszenia emisji CO2 i powstrzymania zmian klimatu. Zielony wodór staje się popularny w krajach, które dożą do zwiększenia w najbliższej przyszłości produkcji czystej energii. Gaz ten umożliwia dekarbonizację niektórych branż kluczowych dla gospodarki, takich jak transport morski i drogowy, lotnictwo oraz produkcja przemysłowa.

Jak stwierdził Michael Strusch, zielony wodór zdominuje rynek w ciągu najbliższych kilku dekad. H2 Industries oraz Public Establishment for Industrial Estates Madayan – podaje Al Arabiya – podpisały porozumienie w sprawie realizacji w Omanie projektu pozyskiwania wodoru z odpadów razem z instalacją, w której może zmagazynować trzysta megawatów energii.

Wodór pozyskiwany ze śmieci

Koszt inwestycji wyniesie 1,4 miliarda USD, a jej zadaniem będzie pozyskiwanie wodoru z odpadów stałych. Obok wodoru powstawał jednak będzie również dwutlenek węgla. Tak wytworzony wodór ma być magazynowany lub sprzedawany. Dwutlenek węgla będzie natomiast ponownie łączony z wodorem, by uzyskać syntetyczne paliwa.

Technologia wodorowa umożliwi rewolucję w pozyskiwaniu energii z odpadów. Dotychczas polegało ono na spalaniu śmieci. W planowanej instalacji śmieci poddawane będą procesom chemicznego rozkładu, w którego efekcie powstaną: wodór i tlenek węgla. Następnie w wyniku konwersji tlenku węgla z parą wodną powstanie dwutlenek węgla i dodatkowy wodór. Dwutlenek węgla magazynowany będzie w zbiornikach, zaś wodór częściowo wysyłany na eksport. Z części wodoru i zmagazynowanego dwutlenku węgla powstanie natomiast olej napędowy i paliwo lotnicze.

Wodór powstały z takiego procesu można nazwać zielonym, ponieważ dwutlenek węgla powstały w procesie jego tworzenia zostanie zmagazynowany, a przez to nie przedostanie się do atmosfery. Jednocześnie planeta będzie oczyszczana z odpadów.

Michael Strusch podkreśla jednak, że pojęcie zielonego wodoru nie zostało jeszcze dokładnie zdefiniowane. Być może więc w przyszłości wodór powstały z odpadów będzie definiowany jako biały.

Pierwsza taka instalacja ma powstać w 2024 lub 2025 roku. Po 2030 roku cena kilograma wodoru powstałego z odpadów ma być już niższa niż 1 USD za kilogram. Inauguracja przedsięwzięcia ma nastąpić w ciągu najbliższych dni. Realizacja projektów związanych z pozyskiwaniem wodoru planowana jest również w Egipcie.

Wojciech Ostrowski

Źródło: Al Arabiya

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Wodorowe studia podyplomowe na Akademii Górni...

Czy wiesz, że zgodnie z najnowszym raportem European Biogas As...
Deutsche Bahn

Zielone plany niemieckiej kolei. Przekształcą...

Niemieckie koleje Deutsche Bahn przyśpieszają rewolucję energetyczną....
Europejski Bank Wodorowy

Powstanie Europejski Bank Wodoru. Wesprze roz...

Coraz większe zmiany widoczne są w polityce energetycznej Unii Europej...
elektrownia wodorowa

Asahi Kasei buduje nową elektrownię wodorową...

Asahi Kasei, japoński koncern międzynarodowy działający w sektorze ene...

Wydarzenia

7-8 listopada 2022

Warszawa