Logo strony
Logo strony
Zamiana energii słonecznej w paliwo ciekłe

Zamiana energii słonecznej w paliwo ciekłe – czy jest to możliwe?
Opublikowano: 1 marca 2023

Energia słoneczna jest powszechnie wykorzystywana zarówno w gospodarce, jak i w codziennym życiu każdego człowieka. Dzięki niej można wytwarzać energię elektryczną, która jest używana w przypadku takich urządzeń jak na przykład pralka, telewizor czy komputer. Czy jednak możliwe jest zamienienie energii słonecznej w paliwo ciekłe?

Konwersja energii w paliwo

Grupa naukowców z Harvardu dokonała odkrycia, które umożliwia zamianę energii słonecznej w paliwo ciekłe. Zainspirowali się oni procesem fotosyntezy, jaki zachodzi w komórkach roślinnych. Obserwacje te pozwoliły opracować metodę umożliwiającą uzyskiwanie izopropanolu.

Naukowcy postanowili przyjrzeć się ewentualnym podobieństwom procesu fotosyntezy do uzyskiwania energii elektrycznej ze światła słonecznego. Wnioski, do jakich doszli, były niezwykle obiecujące. Okazało się bowiem, że z energii słonecznej można wytwarzać również paliwo ciekłe. W tym celu naukowcy opracowali tak zwany „sztuczny liść” (bionic leaf), który umożliwia tego rodzaju konwersję.

Co ciekawe, podobne rozwiązanie było stosowane już wcześniej. Otóż „sztuczny liść” wykorzystywano do zamiany energii słonecznej w paliwo wodorowe.

Jak działa „sztuczny liść”?

„Sztuczny liść”, który opracowali naukowcy z Harvardu, pozwala na oddzielanie cząsteczek wodoru i tlenu z cząsteczek wody. Ponadto uzyskane w ten sposób atomy wodoru łączone są z dwutlenkiem węgla, wskutek czego dochodzi do powstania izopropanolu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego szczepu bakterii o nazwie Ralstonia eutropha. Co więcej, twórcy „sztucznego liścia” twierdzą, że może on zostać wykorzystywany również jako magazyn energii.

Bakterie, o których mowa powyżej, zostały specjalnie wyhodowane przez naukowców. Izopropanol jest produktem ubocznym ich funkcjonowania, a mówiąc bardziej precyzyjnie, efektem procesów metabolicznych, jakie zachodzą w tych mikroorganizmach. Warto również zwrócić uwagę, że wydajność pozyskiwania izopropanolu jest bardzo wysoka i – teoretycznie – może nawet przewyższać pod tym względem proces fotosyntezy – nawet pięciokrotnie. To jednak zadanie dla naukowców, którzy z pewnością uczynią wszystko, aby wytwarzania izopropanolu było jak najbardziej wydajne. Kluczową kwestią jest tutaj udoskonalenie wykorzystywanego szczepu bakterii.

Dlaczego paliwo płynne?

Jak zostało wcześniej powiedziane, dzięki „sztucznemu liściowi” możliwe jest wytwarzanie wodoru. Gaz ten od dawna jest uważany za paliwo przyszłości, jednakże niektórzy wciąż są do niego nastawieni sceptycznie. Przede wszystkim podnoszą oni argument dotyczący ubogiej sieci stacji jego tankowania. Z tego względu naukowcy z Harvardu postawili na paliwo ciekłe, które jest znacznie łatwiejsze w magazynowaniu oraz w transporcie.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Mianowicie uzyskiwany dzięki „sztucznemu liściowi” izopropanol może być wykorzystywany jako dodatek do stosowanej już benzyny bądź też jako samodzielne paliwo. Tak dzieje się już od dawna z etanolem.

Paweł Stasiuk

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Stacja Wodorowa w Poznaniu

Nowa Stacja Wodorowa w Poznaniu – Krok...

W Poznaniu otwarto pierwszą w Polsce, ogólnodostępną stację wodorową,...
wodór odnawialny

Czym wyróżnia się wodór odnawialny?...

Wodór to pierwiastek chemiczny, któr...
produkcja wodoru

Produkcja wodoru na podstawie źródeł energii...

Szukasz sprawdzonych informacji w tym temacie? Jak wygląda w p...
Paliwo solarne

Paliwo solarne – czy tak będzie wyglądać przy...

Nowoczesna gospodarka potrzebuje nowego rodzaju paliw, które nie będą...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje