Logo strony
Logo strony
Bank Gospodarstwa Krajowego

3W: Woda – Wodór – Węgiel to nowa inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego
Opublikowano: 2 listopada 2021

3W: Woda – Wodór – Węgiel, to nowa inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank rozpoczyna realizację inicjatywy 3W, aby wesprzeć świat nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. Te trzy zasoby – woda, wodór i węgiel – odpowiednio wykorzystane zmienią polską gospodarkę w bardziej innowacyjną i konkurencyjną. 3W to długofalowy program, który ma aktywizować społeczeństwo, biznes, świat nauki i administrację państwową.

„Dlaczego akurat 3W? Powód jest bardzo prosty – to woda, wodór i węgiel będą kształtować nowoczesną i zrównoważoną gospodarkę. Polska ma ogromny potencjał intelektualny. Innowacyjne rozwiązania, które tworzą nasi naukowcy powinny być inspiracją do rozwoju nowych biznesów. I odwrotnie: biznes, który potrzebuje nowych technologii, szuka wsparcia w nauce. By osiągnąć sukces, potrzebujemy integratora, który z jednej strony będzie łączyć potencjalnych naukowych i biznesowych partnerów, a z drugiej pomoże stworzyć przyjazny dla nich ekosystem. BGK z chęcią podejmie się tej roli” mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. „Chcemy także obudzić wśród Polaków świadomość, że ich codzienne decyzje mają wpływ nie tylko na klimat i otaczające nas środowisko, ale także na to, jaka jest kondycja polskich przedsiębiorstw i stan naszej gospodarki” dodaje prezes BGK.

3W dla innowacyjnej gospodarki

Z analiz Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że trzy zasoby: woda, wodór, węgiel, w istotny sposób wpłyną na rozwój innowacyjnych technologii.

Woda

Woda jako źródło życia, ale również niezbędny zasób wykorzystywany w przemyśle i energetyce ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju nowych technologii. Umiejętne nią gospodarowanie pomoże nam budować kapitał technologiczny. W Polsce na jednego mieszkańca przypada średnio 1600 m3 wody – trzy razy mniej niż średnio w Europie, dlatego musimy zadbać o retencję i systemy melioracyjne. To bardzo ważne, by w sytuacji zmieniającego się gwałtownie klimatu, w sposób mądry i przemyślany zarządzać zasobami wody. Musimy działać na rzecz nowoczesnej gospodarki wodnej o obiegu zamkniętym.

Wodór

Zmiany klimatu to również inwestycje w nowoczesne i odnawialne źródła energii. Wodór ma szansę stać się paliwem przyszłości, a cały świat staje do wyścigu w walce o prym w produkcji zielonego, ekologicznego wodoru. W tym wyścigu mamy szansę być liderem. Doliny wodorowe, farmy wiatrowe, które produkują zielony wodór, autobusy i pociągi wodorowe to wcale nie jest pieśń przyszłości. To rzeczy, które już się dzieją.

Węgiel

O węglu myślimy przede wszystkim jako o paliwie, które po spaleniu zanieczyszcza nasze powietrze. BGK chce wspierać zastosowanie węgla nieenergetycznego w nowoczesnych technologiach. Jego innowacyjne zastosowania można znaleźć w medycynie, farmakologii, kosmetologii, bądź budownictwie. Węgiel to także grafen i nanorurki węglowe.

Jednym z istotnych działań inicjatywy BGK ma być utworzenie Centrum 3W. Jego zadaniem będzie rozbudowa know-how, a w długiej perspektywie wzmacnianie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw zajmujących się wykorzystaniem wodoru, wody i innowacyjnych technologii węglowych.

Od idei Bank przechodzi do jej realizacji. Podczas Impact’21 BGK przedstawił raport „Idea 3W. Perspektywy rozwoju”. W opracowaniu autorzy omawiają m.in. wyzwania związane z retencjonowaniem i oczyszczaniem wody, dokonują przeglądu najciekawszych kierunków rozwoju technologii wodorowych i węglowych w Polsce i na świecie. Znajdują się w nim również opinie ekspertów z obszarów 3W.

3W. Zasoby życia. Od idei do realizacji

Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka podczas swojego wystąpienia wskazała na konkretne działania, które planowane są w ramach idei 3W. To m.in.  budowa, integracja oraz aktywizacja społeczności zaangażowanej w projekt. Kluczowe jest również utworzenie całego ekosystemu 3W w Polsce, który będzie łączyć oraz wspierać świat nauki i świat biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce oraz medycynie.
Jak mówiła Prezes BGK, „we wszystkich działaniach ważny będzie rozwój kapitału społecznego oraz wzmacnianie świadomości i postaw konsumenckich, istotnych dla rozwoju sektora 3W. Jednym z widocznych efektów prac będą opracowania i raporty na temat 3W, które zgromadzą know-how i narzędzia do jeszcze lepszej wymiany wiedzy pomiędzy ludźmi i instytucjami.” Jak podkreślała, w ten sposób BGK będzie wpływać na wzmocnienie konkurencyjności całej polskiej gospodarki.
Aby budować społeczność 3W Bank Gospodarstwa Krajowego ściśle będzie współpracować z samorządami. Pierwsze konsultacje z jednostkami samorządu terytorialnego także odbyły się podczas Impact’21. Z jednej strony przedstawiciele BGK przedstawili samorządowcom korzyści, jakie lokalne społeczności zyskają dzięki angażowaniu się w projekty 3W. Z drugiej zaś strony samorządowcy podzielili się radami, w jaki sposób najlepiej zaszczepiać w „małych ojczyznach” ideę 3W.

materiał prasowy 

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Stacja Wodorowa w Poznaniu

Nowa Stacja Wodorowa w Poznaniu – Krok...

W Poznaniu otwarto pierwszą w Polsce, ogólnodostępną stację wodorową,...
wodór odnawialny

Czym wyróżnia się wodór odnawialny?...

Wodór to pierwiastek chemiczny, któr...
produkcja wodoru

Produkcja wodoru na podstawie źródeł energii...

Szukasz sprawdzonych informacji w tym temacie? Jak wygląda w p...
Paliwo solarne

Paliwo solarne – czy tak będzie wyglądać przy...

Nowoczesna gospodarka potrzebuje nowego rodzaju paliw, które nie będą...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje