Logo strony
Logo strony
wodór

Czy wojna na Ukrainie uczyni wodór bardziej atrakcyjnym paliwem?
Opublikowano: 14 kwietnia 2022

Wojna na Ukrainie zwiększyła obawy wielu państw dotyczące zaopatrzenia w paliwo, jakie wzbudza perspektywa odcięcia dostaw z Rosji, ale także wzrost ceny na światowych rynkach. W tym kontekście warto zastanowić się, czy wodór może zastąpić ropę naftową, węgiel i gaz.

Choć sankcje nałożone na rosyjskie paliwa stanowiłyby największy cios wymierzony w tamtejszą gospodarkę, perspektywa utraty dostaw budzi realne obawy w wielu państwach. Kraje europejskie reagują w różny sposób. W „Rzeczpospolitej” czytamy: „Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson już sugeruje, że jego kraj może powrócić do wydobycia na wielką skalę ropy i gazu z Morza Północnego, a co więcej, jest gotów na wszelkie możliwości tego wydobycia”.

Inwazja zachętą do odchodzenia od paliw kopalnych

Portal podkreśla jednak, że nie wszyscy widzą rozwiązanie problemu tak jak Brytyjczycy. Strach przed odcięciem dostaw może stanowić bodziec do poszukiwania paliw alternatywnych i odnawialnych. Jak uważają analitycy Międzynarodowej Agencji Energii, inwazja może stać się bodźcem do transformacji światowych rynków energetycznych i zachęcać do odchodzenia od paliw kopalnych.

Wiele mówi się obecnie o wykorzystaniu wodoru jako alternatywnego paliwa. Trudność w tym przypadku – pisze „Rzeczpospolita” – polega na konieczności tworzenia zupełnie nowych instalacji i zupełnie nowych silników. Jednak sytuacja na świecie inspiruje różne podmioty do podejmowania działań mających na celu rozwiązanie problemów związanych z użyciem wodoru jako paliwa. Przykładowo Niemcy i Norwegia rozpoczęły rozmowy w sprawie budowy gazociągu, którym przesyłany będzie wodór. Również Arabia Saudyjska − choć jest największym producentem ropy naftowej na świecie – inwestuje w zakład wytwarzający zielony wodór. Producenci samochodów, tacy jak Honda, Toyota oraz Subaru, chcą, żeby ich auta były napędzane wodorem. Z kolei linie lotnicze Delta Air Lines wraz z Airbusem pracują nad użyciem wodoru w awiacji.

Wojna na Ukrainie zwiększa zainteresowanie Europy alternatywnymi paliwami

„Jak wynika ze wspólnego komunikatu po spotkaniu premiera Norwegii Jonasa Gahra Støre z niemieckim ministrem gospodarki Robertem Habeckiem, obie strony są gotowe do budowy odpowiedniej infrastruktury, która pomoże Niemcom w zastąpieniu rosyjskiej ropy i gazu innymi nośnikami energii To ważny sygnał w sytuacji, kiedy jeszcze kilka dni temu niemiecki kanclerz Olaf Scholz mówił o konieczności budowy infrastruktury do magazynowania węgla, aby w ten sposób zabezpieczyć się przed potencjalnymi przerwami w dostawach energii” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

W tym samym czasie Arabia Saudyjska deklaruje, że jeszcze w marcu 2022 r. zamierza rozpocząć produkcję zielonego wodoru. Eksport gazu ma się rozpocząć za 4 lata. Inwestycje kraju w budowę instalacji do produkcji zielonego wodoru wynoszą 5 mld dol. Paliwo będzie dostarczane do odbiorców w formie amoniaku, który jest łatwiejszy w transporcie. Instalację zasili energia słoneczna i wiatrowa, której nie brakuje w tym rejonie.

Tak wytworzony wodór popłynie do Japonii, Korei Południowej oraz Stanów Zjednoczonych i Europy. Saudyjczycy, którzy sprzedają dziś najwięcej ropy na świecie, chcą w przyszłości odgrywać kluczową rolę w produkcji wodoru. Rynek wodoru wydaje się bardzo obiecujący, ponieważ coraz więcej firm inwestuje w wykorzystanie go jako paliwa. Wojna na Ukrainie uświadomiła europejskim politykom, że powinni na szerszą skalę inwestować w alternatywne źródła energii.

Wojciech Ostrowski

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Konferencja Polskiej Platformy LNG

VIII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bio...

W dniach 2-3 października 2024 roku w salach Pomorskiego Parku...
Stacja Wodorowa w Poznaniu

Nowa Stacja Wodorowa w Poznaniu – Krok...

W Poznaniu otwarto pierwszą w Polsce, ogólnodostępną stację wodorową,...
zwrot podatku akcyzowego

W jaki sposób rozliczyć zwrot podatku akcyzow...

Zwrot podatku akcyzowego od paliwa stanowi znaczącą ulgę dla firm tran...
wodór odnawialny

Czym wyróżnia się wodór odnawialny?...

Wodór to pierwiastek chemiczny, któr...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje