Logo strony
Logo strony
Zielony wodór

Zielony wodór, czyli właściwie kto na nim skorzysta?
Opublikowano: 3 lutego 2022

Rozwój technologii wodorowych, w tym przede wszystkim zielonego wariantu, stale rodzi wiele pytań. Jednym z nich jest kwestia opłacalności inwestycji. Do momentu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju trudno jest określić przewagę kosztową najbardziej ekologicznej formy paliwa przyszłości. Zielony wodór aktualnie jest zdecydowanie droższy, niż jego substytuty o barwie szarej czy niebieskiej. Kto zatem może zyskać na rozpowszechnieniu tytułowego wariantu?

Zielony wodór jako inwestycja przyszłości

Nie należy spodziewać się, by na przestrzeni najbliższych kilku lat cena zielonego wodoru uległa znacznemu spadkowi. To z kolei może utrudniać zbyt w pierwszym okresie. Odbiorcy mogą chętniej wybierać tańsze rozwiązania, co będzie wiązać się z ponoszonymi nakładami finansowymi, bez osiągnięcia jednoczesnych zysków. Należy jednak dodać, że taka sytuacja wcale nie musi trwać zbyt długo. Eksperci wskazujący 2050 rok, deklarują że od tego momentu cena zielonego wodoru będzie równa lub niższa alternatywom w innych kolorach. Traktując zatem produkcję tego paliwa przy pomocy odnawialnych źródeł energii jako inwestycję długoterminową, mogą na niej zyskać przede wszystkim ci, którzy wcześniej zdecydują się na nieco odważniejsze podejście do tego tematu.

Jak to zazwyczaj bywa, pionierzy mają po prostu łatwiej. Nie należy spodziewać się, by w tym przypadku mogło być inaczej. Zielony wodór już teraz promowany jest jako szansa dla planety i całego środowiska naturalnego. Utrzymując obecny trend i rosnącą popularność, a także sukcesywnie zmniejszany koszt zakupu, trzeba uznać, że wczesna inwestycja może mieć wymierny wpływ na osiąganą w przyszłości marżę. Dobrze rozwinięty etap produkcji i zastosowanie nowoczesnych osiągnięć powinno pozwolić na osiągnięcie zysków przez organizacje będącymi w 2050 roku potentatami ze względu na wieloletni rozwój.

Zielony wodór uzależniony od natury

Warto jednak podkreślić, że nie każdy chętny będzie mógł się wykazać przy produkcji zielonego wodoru. Trzeba bowiem pamiętać, że ten jest w całości oparty o odnawialne źródła energii. Zupełnie inaczej, niż w przypadku wodoru szarego czy niebieskiego powstającego z paliw kopalnych, których zasobność zmniejsza się z roku na rok. Tym samym szansę na powodzenie inwestycji zyskują zarządzający terytorium obfitym w możliwości korzystania z dużego nasłonecznienia, silnych wiatrów czy nadmiernej energii wodnej.

Producentom pozostaje jednak unormowanie systemu przechowywania i dostaw zgromadzonego paliwa. Warto również pamiętać, że tu do gry mogą wkroczyć właściciele obecnych gazociągów, które z powodzeniem (po niezbędnych modyfikacjach) można wykorzystywać do transportowania wodoru. To z kolei otwiera drzwi tym państwom, które dopiero rozważają produkcję zielonego wodoru, bowiem ich infrastruktura przy gwarancji zapewniania sobie odbiorców, może okazać się kluczową składową ogólnego sukcesu.

Pomijając zyski finansowe

Myśląc o zielonym wodorze, nie można zapominać o ekologicznych pobudkach, które są promowane przez wszystkich zwolenników tego paliwa. Zastąpienie dotychczasowych energii wodorem pozwoli na znaczna redukcję gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery. Za tym z kolei idzie korzyść płynąca wprost do wszystkich mieszkańców planety. Szacuje się, że w 2050 roku dojdzie do zrównoważonego rozwoju, co pozwoli na znaczne wyhamowanie pojawiających się już od dawna niepokojących zmian klimatycznych. Oczywiście nie należy doszukiwać się wyłącznych sukcesów w rozwoju technologii wodorowych, ale jasno można stwierdzić, że zastąpienie dotychczasowych paliw tą alternatywą, może się do tego walnie przyczynić.

Wprowadzając zielony wodór można być pewnym tego, że zmiany będą zauważalne na niemal każdym kroku. Nowe paliwo z powodzeniem będzie wykorzystywane nie tylko w kolejnych gałęziach biznesu, ale również na poziomie konsumentów. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by wodór był alternatywą dla paliw wykorzystywanych przez silniki w maszynach transportu zbiorowego. Mowa tu nie tylko o autobusach miejskich, ale również o statkach pasażerskich czy nawet samolotach.

Zielona przyszłość

Zielony wodór da szansę na wielce oczekiwaną, zieloną przyszłość planety. Zyskają na nim zarówno przedsiębiorstwa, które skorzystają z nowego wariantu paliwa, jak i wszyscy mieszkańcy planety. Poprzez optymalizację poszczególnych procesów produkcji i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, zdecydowanie łatwiej będzie funkcjonować wszelkim organizmom żywym. Nie należy jednak postrzegać wyłącznie zielonego wodoru, jako szansę na unicestwienie wszystkich już powstałych szkód. Z pewnością nie będzie to jedyny złoty (a może nawet zielony) środek, dzięki któremu uda się osiągnąć zamierzone cele.

Zrównoważony rozwój to przecież nie tylko stosowane paliwo, ale również codzienne decyzje konsumenckie. Im szybciej więcej jednostek się o tym przekona, tym po prostu lepiej. Wodór może pomóc, ale nie będzie jedynym wyznacznikiem dla zachowania optymalnych warunków klimatycznych. Warto o tym pamiętać.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Wodorowe studia podyplomowe na Akademii Górni...

Czy wiesz, że zgodnie z najnowszym raportem European Biogas As...
Deutsche Bahn

Zielone plany niemieckiej kolei. Przekształcą...

Niemieckie koleje Deutsche Bahn przyśpieszają rewolucję energetyczną....
Europejski Bank Wodorowy

Powstanie Europejski Bank Wodoru. Wesprze roz...

Coraz większe zmiany widoczne są w polityce energetycznej Unii Europej...
elektrownia wodorowa

Asahi Kasei buduje nową elektrownię wodorową...

Asahi Kasei, japoński koncern międzynarodowy działający w sektorze ene...

Wydarzenia

7-8 listopada 2022

Warszawa