Logo strony
Logo strony
Australia Niemcy

Australia i Niemcy wzmacniają partnerstwo w dziedzinie wodoru
Opublikowano: 2 lutego 2023

27 stycznia 2023 r. Australia i Niemcy wzmocniły swoje partnerstwo w zakresie wodoru, ogłaszając cztery nowe wspólne projekty. Przedstawione projekty powstały w ramach niemiecko-australijskiego inkubatora innowacji i technologii wodorowych (HyGATE). Są efektem porozumienia wodorowego obu krajów, podpisanego w czerwcu 2021 r.

Głównym celem porozumienia jest zmniejszenie kosztów produkcji wodoru odnawialnego i wspieranie innowacji technologicznych w branży. Australia i Niemcy zainwestują w nowe projekty HyGATE odpowiednio 50 mln A$ (35,5 mln dol.) i 50 mln euro (54,4 mln dol.).

Inwestycje w ramach HyGATE

Z zapewnień australijskiego rządu wynika, że przekaże on 14 mln dol. firmie Edify Energy na rozwój, budowę i eksploatację projektu Edify Green Hydrogen Project we współpracy z Siemens. Inwestycja ta ma się przyczynić do rozwoju australijsko-niemieckiego łańcucha dostaw w Townsville, Queensland.

Kolejne 13 mln dol. zostanie przekazane firmie Vast Solar na rozwój zakładu produkcji metanolu, wykorzystującego ciepło z energii słonecznej, w Port Augusta, a w tym 10 MW elektrolizera produkującego zielony wodór.

Planowane inwestycje obejmują także rozwój elektrolizera w Nowej Południowej Walii oraz technologii magazynowania energii w regionie Illawarra.

Perspektywy niemiecko-australijskiej współpracy

Australijski minister ds. zmian klimatu Chris Bowen podkreślił, że współpraca z Niemcami pomoże rozwinąć australijski rynek eksportu wodoru. Dodał, że projekty te pokazują rolę Australii jako światowego lidera w produkcji energii odnawialnej, zmniejszając koszty produkcji wodoru i torując drogę do jego eksportu.

Raport Aurora Energy Research, wydany 24 stycznia br., potwierdził, że import wodoru z Australii do Niemiec byłby konkurencyjny kosztowo w stosunku do niemieckiej produkcji krajowej.

Niemiecka minister edukacji i badań Bettina Stark-Watzinger zaznaczyła, że dzięki współpracy z międzynarodowymi partnerami kraj ten może wycofać się z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2038 r. i wspomóc Australię w osiągnięciu poziomu Net Zero do 2050 r.

Niemiecki import wodoru nabiera rozmachu

Niemcy najwyraźniej zaczynają wzmacniać swój potencjał importu wodoru, na co także wskazuje odnowiona i ambitna współpraca z Australią. W styczniu 2023 r. Niemcy ogłosiły plany dotyczące rurociągu importowego z Norwegii, a także dołączenie do projektu H2Med, łączącego północną Europę z centrami produkcyjnymi wodoru w Hiszpanii i Portugalii.


Autor: Julia Ćwiek – studentka London School of Economics, dziennikarka Radia Kampus, której zainteresowania badawcze dotyczą energetyki, w tym innowacji technologicznych oraz polityki klimatycznej Unii Europejskiej. 

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

wodór odnawialny

Czym wyróżnia się wodór odnawialny?...

Wodór to pierwiastek chemiczny, któr...
restrykcje handlowe

Akcje a restrykcje handlowe i sankcje –...

Restrykcje handlowe i sankcje są narzędziami politycznymi, które państ...
Chemia przemysłowa

Chemia przemysłowa. Co warto o niej wiedzieć?...

Chemia przemysłowa stanowi fundament współczesnych procesów produkc...
produkcja wodoru

Produkcja wodoru na podstawie źródeł energii...

Szukasz sprawdzonych informacji w tym temacie? Jak wygląda w p...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje