Logo strony
Logo strony
Parlament Europejski

Parlament Europejski chce zwiększenia dotacji na technologie wodorowe
Opublikowano: 8 kwietnia 2022

W ramach polityki klimatycznej Parlament Europejski postuluje zwiększenie dotacji na rozwój technologii wodorowych i cofnięcia ich dla projektów związanych z wykorzystaniem gazu ziemnego. Zdaniem posłów polityka związana z rozwojem infrastruktury energetycznej ma dążyć do osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej – czytamy w komunikacie PE. Fundusze europejskie mają natomiast wspierać wykorzystanie wodoru i technologii wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery. Posłowie zatwierdzili nowe przepisy dotyczące finansowania projektów ze środków Unijnych, a także dostosowania obowiązujących przepisów do polityki Zielonego Ładu.

Jak czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego: Przepisy, uzgodnione z Radą w grudniu 2021 roku, określają kryteria i metodologię wyboru projektów energetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak linie przesyłowe wysokiego napięcia, gazociągi, magazyny energii i inteligentne sieci. Projekty takie które będą mogły korzystać z przyspieszonych procedur administracyjnych i kwalifikować się do otrzymania środków unijnych.

Nowa strategia będzie oznaczać wspieranie wykorzystywania wodoru przy jednoczesnym wycofywaniu się z finansowania projektów dotyczących gazu ziemnego. Do możliwości finansowania włączone zatem zostały projekty związane z rozwojem infrastruktury wodorowej a także inicjatywy związane z wychwytywaniem i składowaniem CO2.

Celem finansowania będzie pomoc krajom unijnym w odejściu od stałych paliw kopalnych jak węgiel, torf, czy łupki naftowe. W okresie przejściowym, do 31 grudnia 2027 roku finansowane będą projekty związane z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury służącej dostawom gazu ziemnego, do transportu i magazynowania wodoru.

Parlament Europejski nie chce finansowania projektów związanych z gazem ziemnym

W świetle nowych przepisów nie będzie już można finansować projektów związanych z wykorzystaniem gazu ziemnego. Tekst przyjęty przez Parlament Europejki będzie teraz musiał zostać przyjęty przez Radę Europejską, a następnie opublikowany w Dzienniku Urzędowym.

Jak powiedział Zdzisław Krasnodębski, odpowiedzialny za sprawozdanie: Dzisiejsza tragiczna rzeczywistość wojenna w Europie i dramatycznie niski poziom bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej dowodzi, że przez lata UE popełniała poważne błędy w ocenie swoich potrzeb, także w zakresie transeuropejskiej infrastruktury energetycznej. (cytat za komunikatem PE)

Dodał przy tym, że nowe przepisy poprawią proces planowania infrastruktury w Unii Europejskiej, umożliwią też forsowanie nowych rodzajów projektów prowadzących do osiągnięcia celów klimatycznych. Nowe zasady finansowania – zdaniem Krasnodębskiego – zachęcą do inwestowania w sieci wodorowe i rozwój sieci przesyłowych na morzu.

Sposób finansowania projektów unijnych związanych z pozyskiwaniem energii ulega ciągłym modyfikacjom. W swojej rezolucji z lipca 2020 roku Parlament Europejski wezwał do zaktualizowania rozporządzenia w sprawie transeuropejskich sieci energetycznych (TEN-E). Określa ono wytyczne dotyczące transgranicznej infrastruktury energetycznej, a jednocześnie ustala proces wyboru projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Chodzi o projekty niezbędne do realizacji wspólnych celów Unii Europejskiej w dziedzinie energii, między innymi służące poprawie połączeń między rynkami krajowymi, zwiększeniu konkurencyjności, bezpieczeństwu dostaw i promowaniu odnawialnych źródeł energii. Na tej podstawie Komisja Europejska w grudniu 2020 roku przyjęła wniosek dotyczący zmiany rozporządzenia.

Wojciech Ostrowski

Źródło: Parlament Europejski

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Stacja Wodorowa w Poznaniu

Nowa Stacja Wodorowa w Poznaniu – Krok...

W Poznaniu otwarto pierwszą w Polsce, ogólnodostępną stację wodorową,...
wodór odnawialny

Czym wyróżnia się wodór odnawialny?...

Wodór to pierwiastek chemiczny, któr...
produkcja wodoru

Produkcja wodoru na podstawie źródeł energii...

Szukasz sprawdzonych informacji w tym temacie? Jak wygląda w p...
Paliwo solarne

Paliwo solarne – czy tak będzie wyglądać przy...

Nowoczesna gospodarka potrzebuje nowego rodzaju paliw, które nie będą...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje