Logo strony
Logo strony
rezerwy gazu

Posłowie UE popierają pilną procedurę uzupełnienia rezerw gazu przed następną zimą
Opublikowano: 5 kwietnia 2022

Parlament Europejski podjął decyzję o natychmiastowym rozpoczęciu prac nad planami uzupełniania rezerw gazu, aby zapewnić, że ramy regulacji prawnych będą gotowe przed następną zimą.

Propozycja ustanowienia minimalnego obowiązku magazynowania gazu przed zimą została przyjęta przez Komisję 23 marca. Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii zwróciła się o zastosowanie trybu pilnego (art. 163 Regulaminu).

Wszczęcie trybu pilnego zostało zatwierdzone na posiedzeniu plenarnym przez podniesienie ręki. Parlament będzie głosował nad treścią wniosku w czwartek. Następnie sprawa zostanie odesłana do Komitetu w celu przeprowadzenia negocjacji między Parlamentem, Radą i Komisją.

23 marca koordynatorzy grup politycznych Komisji Przemysłu zdecydowali także o powołaniu zespołu negocjacyjnego pod przewodnictwem Jerzego Buzka (PPE, PL), w skład którego wchodzą posłowie Patrizia Toia (S&D, IT), Klemen Grošelj (Odnowa, SL), Marie Toussaint (Zieloni/EFA, FR), Paolo Borchia (ID, IT), Zdzisław Krasnodębski (ECR, PL) i Sandra Pereira (Lewica, PT).

Kontekst

Na szczycie w Wersalu przywódcy UE zwrócili się o podjęcie działań mających na celu rozwiązanie problemu niezależności energetycznej. Wniosek Komisji Europejskiej, przyjęty z zadowoleniem przez Radę Europejską na szczycie w dniach 24-25 marca, ma na celu zmniejszenie zagrożeń dla bezpieczeństwa dostaw gazu. Komisja proponuje wprowadzenie ukierunkowanych zmian do istniejących przepisów (rozporządzenia w sprawie wewnętrznego rynku gazu i bezpieczeństwa dostaw gazu), wprowadzających

  • obowiązkowy minimalny poziom gazu w instalacjach magazynowych przed sezonem zimowym 2022/2023 i w kolejnych okresach zimowych;
  • obowiązkową certyfikację operatorów systemów magazynowych, co powinno zmniejszyć ryzyko wynikające z wpływu na krytyczną infrastrukturę magazynową,
  • zachętę do dalszego wykorzystywania pojemności magazynowych, z możliwością zwolnienia z taryf przesyłowych w punktach wejścia lub wyjścia z magazynu.

Proponowane zmiany legislacyjne mają również wypełnić lukę regulacyjną do czasu wejścia w życie grudniowego pakietu dotyczącego wewnętrznego rynku gazu i wodoru.

Parlament Europejski

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

ceny ropy

Ceny ropy spadają na skutek rosnących obaw o...

Jak podaje portal Enargyworld.com cena ropy Brent w k...

Sabotaż Nord Stream, czyli zaplanowana awaria...

W poniedziałek wyciek gazu z dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bał...

Odpowiedzialni za kryzys energetyczny...

Zapewnienie ciągłości dostaw surowców energetycznych, a w szczególnośc...
szary wodór

Szary wodór – złudna nadzieja czy szans...

Wodór jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków na Ziemi. C...

Wydarzenia

7-8 listopada 2022

Warszawa