W siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska odbyło się 22 marca 2022 roku pod przewodnictwem pełnomocnika rządu do spraw odnawialnych źródeł energii Ireneusza Zyski posiedzenie Rady Koordynacyjnej do spraw Gospodarki Wodorowej. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, celem spotkania było rozpoczęcie realizacji Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, które zostało zawarte 1 października 2021 roku.
Jak czytamy na stronie Ministerstwa: Rada Koordynacyjna została powołana w celu stworzenia warunków dla prawidłowej i efektywnej współpracy oraz zapewnienia sprawnego systemu komunikacji, zarządzania, monitorowania postępów i podejmowania decyzji.
Skład Rady ogłosiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, a weszło do niej 45 osób, które reprezentują strony porozumienia podpisanego w październiku. Chodzi o przedstawicieli: administracji publicznej, przedsiębiorców, pracowników nauki oraz jednostek otoczenia biznesu. Przewodniczącym Rady został Ireneusz Zyka sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a jednocześnie pełnomocnik rządu do spraw OZE.
Stworzenie Rady ma ułatwić maksymalizację udziału polskich podmiotów w łańcuchu dostaw wodoru dla gospodarki. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców posiadających siedzibę lub oddział w naszym kraju, jak i podmiotów działających w sektorze nauki, B+R oraz wdrożeń.
Podczas posiedzenia Zyka podkreślił, że Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej jest pierwszym takim dokumentem w Unii Europejskiej, co dowodzi, że nasz kraj znajduje się w europejskiej awangardzie transformacji energetycznej. Istotną rolę w tej transformacji będzie odgrywał wodór. Zaznaczył też, że stronami Porozumienia jest już 196 podmiotów.
Zdaniem przewodniczącego Rady dynamiczna sytuacja międzynarodowa powinna motywować do przyśpieszenia tempa dywersyfikacji dostaw energii i poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Rozwój technologii wodorowych ma – jego zdaniem – przyśpieszyć dekarbonizację ciepłownictwa, energetyki, transportu oraz przemysłu.
By przyłączyć się do Porozumienia – pisze na swoim portalu Ministerstwo Klimatu i Środowiska – wystarczy tylko złożyć odpowiednie oświadczenie, którego wzór znajduje się na stronie Ministerstwa, a następnie przesłać je drogą elektroniczną. Realizacja Porozumienia ma charakter otwarty, nieodpłatny i dobrowolny, ale każda ze stron ponosi koszty jego realizacji. Nie kreuje jednak ono żadnych zobowiązań, ani nie stanowi podstawy do roszczeń.
Porozumienie stanowi kluczowy instrument realizacji Polskiej Strategii Wodorowej, do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. Jak czytamy w tekście Porozumienia: Mając świadomość nieuchronności rozwoju gospodarki wodorowej jako istotnego kierunku dekarbonizacji gospodarki, Strony podjęły współpracę na rzecz zawarcia Porozumienia. Intencją Stron jest zdobycie i utrzymanie wiodącej pozycji Polski na rynku wodoru w Europie i na świecie. Porozumienie buduje jasną mapę działań wdrażania gospodarki wodorowej w Polsce, przypisuje role i określa odpowiedzialność sygnatariuszy za realizację działań, co pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał podmiotów działających w ramach tego nowopowstającego sektora gospodarki.
Działania Polski wpisują się w aktualne trendy dominujące w UE. Zgodnie z założeniami Strategii Wodorowej Unii Europejskiej w pierwszej jej fazie (lata 2020-2024) ma osiągnięty zostać cel produkcji 1 mln ton wodoru z OZE rocznie. W drugiej fazie (2025-2030) wielkość ta ma wzrosnąć do 10 mln ton. W trzeciej fazie, której zakończenie przewidziano na rok 2050, założono osiągnięcie już pełnej dojrzałości technologii wodorowych. Zgodnie ze Strategią UE najbardziej perspektywicznymi sektorami, które mogą przestawić się na paliwo wodorowe są przemysł i transport. Wykorzystanie wodoru w transporcie ma dotyczyć najpierw komunikacji miejskiej, a następnie objąć wszystkie pojazdy drogowe, kolej, transport wodny i lotnictwo.
Wojciech Ostrowski
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Tagi: gospodarka wodorowa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, OZE, wodór
Dodaj komentarz