Logo strony
Logo strony
elektrownia wodorowa

Asahi Kasei buduje nową elektrownię wodorową w Japonii
Opublikowano: 13 grudnia 2022

Asahi Kasei, japoński koncern międzynarodowy działający w sektorze energetyki, poinformował o przeprowadzeniu pilotażowej instalacji testowej elektrolizy wody alkalicznej do produkcji wodoru ekologicznego. Testy realizowane były w Kawasaki Works w prefekturze Kanagawa w Japonii. Zdaniem wielu to początek intensyfikacji rozwoju technologii wodorowych w kraju Kwitnącej Wiśni, chociaż już teraz poziom produkcji zielonego wodoru w Japonii jest czołówce rankingów.

Nowa elektrownia wodorowa w Japonii i produkcja zielonego wodoru

Zrównoważona produkcja wodoru na dużą skalę możliwa jest tylko przy zastosowaniu nowoczesnych metod elektrolizy wodoru z wody alkalicznej. Z tego założenia wychodzi koncern Asahi Kasei, jeden z największych podmiotów działających w sektorze chemii, inżynierii materiałowej i energetyki. Popularność technologii wodorowych w Japonii nieustannie rośnie pomimo tego, że w kraju bardzo dobrze rozwinięte są odnawialne źródła energii oraz energetyka jądrowa.

Zmienny pobór energii elektrycznej i jego kompatybilność z infrastrukturą produkcyjną wykorzystywaną w procesie elektrolizy to główny problem, nad rozwiązaniem którego pracuje japoński gigant. W tym celu przeprowadzono instalację pilotażową składającą się z wielu modułów elektrolizera Aqualizer™, który ma zapewniać wyższą trwałość instalacji i mniejsze wahania mocy w procesie produkcji.

Innowacyjna technologia elektrolizy z wody alkalicznej

Zastosowana technologia elektrolizy wodoru z wody alkalicznej przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł ma umożliwiać pracę z niską mocą wyjściową i zapewniać wyższą wydajność produkcji. Inwestycja pilotażowa obejmuje pracę do czterech modułów elektrolizy wody o mocy 0,8 MW. Działanie aparatury sprawdzane jest w różnych warunkach, także przy wyłączeniu pozostałych w celu weryfikacji działania po ewentualnej awarii któregoś z bloków.

Japoński elektrolizer przeznaczony jest do replikowania wahań mocy energii odnawialnej. Źródła odnawialne zapewniają niestabilną moc wyjściową, co przekłada się na parametry wydajnościowe pracy elektrolizerów. Rozwiązaniem japońskiego koncernu ma być stworzenie urządzeń produkcyjnych, które będą zapewniały pełną kompatybilność z systemami elektroenergetycznymi w warunkach dużych wahań mocy bez utraty wydajności.

Japonia pragnie być wodorowym liderem

Bazując na wstępnych wynikach badań system opracowany przez Asahi Kasei prawdopodobnie zostanie skomercjalizowany i będzie wykorzystywany na znacznie szerszą skalę. Prace nad rozwojem technologii elektrolizy wodoru przyjaznej środowisku są częściowo finansowane przez japońską Organizację Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych w ramach Green Innovation Fund. Z funduszu finansowane są najnowocześniejsze projekty dotyczące nowych źródeł energii i nie tylko. Wymienić warto chociażby prace nad komercjalizacją i dostosowaniem łańcucha dostaw wodoru na szeroką skalę za pomocą innowacyjnych metod skraplania i bezpośredniej syntezy elektrolitycznej.

Warto dodać, że produkcja wodoru ekologicznego została uznana za kluczowy sektor przyszłego rynku energetycznego Japonii. Cel ten znajduje się między innymi w opublikowanej w grudniu 2020 roku “Zielonej Strategii Wzrostu i Osiągnięcia Neutralności Węglowej 2050”. Japonia jest jednym z państw najszybciej rozwijających technologie wodorowe, o czym mogą świadczyć statystyki liczby zgłoszeń patentowych. Częściowo wynika to nie tylko z troski o ekologię, ale także uwarunkowań geograficznych państwa, które jest ubogie w pozostałe surowce energetyczne. Technologie wodorowe w Japonii zostały przyjęte z takim entuzjazmem, że obecnie trwa debata na temat wygaszania elektrowni atomowych na rzecz energetyki wodorowej i OZE w przyszłości.

Mikołaj Lisewski 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Stacja Wodorowa w Poznaniu

Nowa Stacja Wodorowa w Poznaniu – Krok...

W Poznaniu otwarto pierwszą w Polsce, ogólnodostępną stację wodorową,...
Biopaliwo z alg

Czy z alg można wytworzyć biopaliwo?...

Algi od dawna są wykorzystywane na przykład w przemyśle kosmetycznym,...
wodór odnawialny

Czym wyróżnia się wodór odnawialny?...

Wodór to pierwiastek chemiczny, któr...
produkcja wodoru

Produkcja wodoru na podstawie źródeł energii...

Szukasz sprawdzonych informacji w tym temacie? Jak wygląda w p...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje