Logo strony
Logo strony
woda magazynem energii

Czy woda może być magazynem czystej energii?
Opublikowano: 25 lutego 2023

Naukowcy nieustannie pracują nad źródłami czystej energii. Są one jednak dopiero połową sukcesu, ponieważ niezbędne są jeszcze magazyny. Okazuje się, że funkcję tę może pełnić woda. W jaki sposób jest to możliwe?

Magazynowanie energii to konieczność

Magazynowanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł jest koniecznością. Wynika to z faktu, iż wiatr czy słońce nie są pewnymi nośnikami energii. Wydajność instalacji służących do jej wytwarzania uzależniona jest bowiem od pogody, a ta – jak powszechnie wiadomo – często się zmienia. Nie można jednak dopuścić do tego, aby ze względu na warunki pogodowe nie było dostępu do energii elektrycznej.

Obecnie rozwiązaniem tego problemu są akumulatory, które można spotkać także w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych. Mają one jednak zasadniczą wadę, jaką jest wysoki koszt zakupu. Z tego względu w akumulatory inwestują głównie firmy i gospodarstwa rolne, które mogą przeznaczyć więcej środków na tego typu zakup.

Alternatywą mogą być elektrownie szczytowo-pompowe. Umożliwiają one przemianę energii elektrycznej w energię grawitacyjną wody, która jest pompowana ze zbiornika dolnego do górnego. Energia jest wykorzystywana do napędu pompy, gdy zapotrzebowanie na nią jest niewielkie. Kiedy jednak zapotrzebowanie wyraźnie rośnie, dochodzi do spuszczenia wody z górnego zbiornika i użycia jej do napędu turbin, które odpowiadają za wytwarzanie energii elektrycznej.

Woda jako magazyn energii

Na nietypowy pomysł związany z wykorzystaniem wody wpadli naukowcy z Belgii. Otóż chcą oni używać jej jako magazynu energii. Idea ta wydaje się jeszcze bardziej interesująca, jeżeli weźmie się pod uwagę, że ten europejski kraj ma dostęp do wietrznego wybrzeża. Ustawione tam farmy wiatrowe mogą więc generować prąd zaspokajający potrzeby znacznej części jego mieszkańców.

W jaki sposób miałby zostać zrealizowany pomysł naukowców z Belgii? Otóż chcieliby oni zbudować sztuczną wyspę ze zbiornikiem na środku. Konieczne będzie też zaadoptowanie elektrowni szczytowo-pompowej i połączenie ją z farmą wiatrową zlokalizowaną na Morzu Północnym. Kiedy zapotrzebowanie na energię będzie niskie, turbiny wiatrowe będą wypompowywać wodę ze zbiornika na zewnątrz, z kolei w czasie energetycznego szczytu otwarte zostaną śluzy zbiornika, przez które wleje się woda służąca do napędu turbin wytwarzających prąd.

Odnawialne źródła energii przyszłością gospodarki

Odnawialne źródła energii od dawna są postrzegane jako alternatywa dla paliw kopalnych. Ich niewątpliwą zaletą jest bezemisyjność oraz fakt, że nigdy nie ulegną one wyczerpaniu. Przede wszystkim szansę na transformację energetyczną upatruje się w słońcu, wietrze oraz wodzie.

Odpowiednie elektrownie wykorzystujące wskazane powyżej źródła energii powstają od dawna na całym świecie. Niekiedy są to mniejsze, innym razem większe instalacje, które służą do zapewnienia energii nawet całym miastom. Niemniej jednak magazyny energii w każdym z tych przypadków bywają bardzo przydatne.

Paweł Stasiuk

Dysze i głowice myjące PNR – Kluczowe rozwiązania dla przemysłu

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Konferencja Polskiej Platformy LNG

VIII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bio...

W dniach 2-3 października 2024 roku w salach Pomorskiego Parku...
Materace Termoizolacyjne

Innowacyjne Materace Termoizolacyjne: Komfort...

Materace termoizolacyjne to nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje cora...
Biopaliwo z alg

Czy z alg można wytworzyć biopaliwo?...

Algi od dawna są wykorzystywane na przykład w przemyśle kosmetycznym,...
wodór odnawialny

Czym wyróżnia się wodór odnawialny?...

Wodór to pierwiastek chemiczny, któr...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje