Logo strony
Logo strony
Gospodarka wodorowa

Gospodarka wodorowa ważnym ogniwem strategii unijnej
Opublikowano: 27 maja 2022

Gospodarka wodorowa ma ograniczyć zmiany klimatu. Pomocą w realizacji tego celu może być wodór, w Unii Europejskiej traktowany jako paliwo niezbędne do osiągnięcia neutralności energetycznej. W paliwie tym pokłada się nadzieje związane z wykorzystaniem potencjału odnawialnych źródeł energii, a tym samym z ograniczeniem roli paliw kopalnych.

W Poznaniu odbyło się dwudniowe Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych „H2 Poland” − targi w całości poświęcone technologiom wodorowym.

Transformacja UE w stronę czystej energii

− Już przed barbarzyńskim atakiem Rosji na Ukrainę wiedzieliśmy, że musimy odejść od paliw kopalnych na rzecz bardziej zrównoważonej gospodarki. Ta transformacja zapewni nam nie tylko obfitą i przystępną cenowo czystą energię, ale także bezpieczeństwo energetyczne – mówi Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Dodaje, że zielony wodór jest niezbędny do tego, aby położyć kres uzależnieniu Europy od niewiarygodnego i niebezpiecznego dostawcy, takiego jak Rosja. Dlatego w naszym nowym planie REPowerEU podwoiliśmy nasz cel na 2030 r., aby rocznie produkować 10 mln t odnawialnego wodoru w UE. I sprowadzimy też kolejne 10 mln ton zza granicy. Może to zastąpić do 50 mld m3 rocznie importowanego rosyjskiego gazu – wylicza przewodnicząca KE.

Warunki osiągnięcia celów KE

Na osiągniecie wyżej wymienionych celów Komisja Europejska przewidziała okres 7,5 roku. Warunkiem koniecznym będzie wprowadzenie elektrolizerów o mocy 90−100 GW, co wydaje się bardzo ambitnym celem, zważywszy że obecnie łączna zainstalowana moc elektrolizerów wynosi ok. 150 MW.

Obecnie technologie wodorowe muszą dużo kosztować z tego względu, że brakuje norm, jakie muszą spełniać urządzenia, np. magazynujące wodór. Producenci doliczają do standardowej wytrzymałości materiału dodatkowy 50-procentowy zapas, co wiąże się ze większym wydatkiem, m.in. na materiały i projektowanie.

Potrzeba edukacji i bezpieczeństwa

Forum Technologii Wodorowych to nie tylko skupienie uwagi na aspektach technologicznych. Podczas wydarzenia poruszono również kwestię edukacji, zwracając uwagę na potrzebę podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie zalet i możliwości wodoru. Wskazano na potrzebę kształcenia nauczycieli, zmiany programowej dla uczniów, w tym zwiększenie liczby godzin nauki chemii, oraz rozwoju szkół branżowych.

Omówiono także kwestię bezpieczeństwa w zakresie wykorzystania wodoru. Wszyscy prelegenci panelu pt. „Wodór a bezpieczeństwo” jednoznacznie stwierdzili, że wodór − tak samo jak inne paliwa − jest paliwem bezpiecznym. Trzeba tylko pamiętać o zachowaniu odpowiednich standardów podczas produkcji, magazynowaniu i transportu.

Jeśli jednak doszłoby np. do rozszczelnienia, to dzięki swojej gęstości wodór jako najlżejszy gaz na ziemi bardzo szybko miesza się z powietrzem i przy zachowaniu odpowiednich parametrów stężenie wodoru w powietrzu nie będzie w stanie przekroczyć 4 proc. (dolna granica palności).

Idea powołania operatora Dolin Wodorowych

Podczas dyskusji poruszono także aspekt powołania Operatora Dolin Wodorowych w celu zarządzania potencjałem i wykorzystaniem kompetencji poszczególnych Dolin.

Projekt Polskiej Strategii Wodorowej zakłada powstanie co najmniej 5 Dolin Wodorowych. W założeniu każda z nich ma stanowić regionalne centrum badań, doskonalenia i edukacji. Obecnie w Polsce funkcjonuje 6 dolin wodorowych oraz 1 Rolnicza Dolina Wodorowa.

DOMINIK MICHALIK

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Konferencja Polskiej Platformy LNG

VIII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bio...

W dniach 2-3 października 2024 roku w salach Pomorskiego Parku...
Stacja Wodorowa w Poznaniu

Nowa Stacja Wodorowa w Poznaniu – Krok...

W Poznaniu otwarto pierwszą w Polsce, ogólnodostępną stację wodorową,...
wodór odnawialny

Czym wyróżnia się wodór odnawialny?...

Wodór to pierwiastek chemiczny, któr...
produkcja wodoru

Produkcja wodoru na podstawie źródeł energii...

Szukasz sprawdzonych informacji w tym temacie? Jak wygląda w p...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje