Logo strony
Logo strony
Wodór jako paliwo

Wodór jako paliwo przyszłości w motoryzacji
Opublikowano: 18 listopada 2022

Wodór od dawna jest określany mianem paliwa przyszłości, które może znaleźć zastosowanie w różnych obszarach naszego życia. Jednym z nich jest motoryzacja, która od kilku lat zmierza w kierunku elektromobilności. Okazuje się, że przejście na napęd elektryczny nie jest jedynym wyjściem dla przemysłu motoryzacyjnego, czego najlepszym dowodem są osiągnięcia Toyoty.

Silnik spalinowy na wodór – czy to możliwe?

Toyota zaprezentowała w 2020 roku sportowy model o nazwie GR Yaris. Pod jego maską zamontowano trzycylindorwy silnik z turbodoładowaniem o pojemności 1.6 litra, który generuje moc 261 KM. W połączeniu z napędem na cztery koła czyni to z niewielkiego Yarisa auto rajdowe przeznaczone do codziennej jazdy.

Samochód ten wzbudził ogromne zainteresowanie klientów, co przyczyniło się do tego, że japoński producent postanowił przyjrzeć się jeszcze raz zastosowanemu napędowi. W ten sposób powstał koncepcyjny GR Yaris H2. W przypadku tego modelu silnik spalinowy został dostosowany do możliwości spalania wodoru, dzięki czemu stał się on przyjazny dla środowiska. Tego rodzaju konwersja z całą pewnością ucieszyłaby również kierowców, którzy nie musieliby rezygnować ze swoich przyzwyczajeń związanych z jazdą autem spalinowym.

Prezydent Toyota Motor Corporation Akio Toyoda powiedział wprost, że spalinowy silnik zasilany wodorem znajdzie zastosowanie w wyścigach samochodowych. Jego zdaniem za 10 lat sytuacja będzie wyglądać zupełnie inaczej. Być może więc jest to sposób na uratowanie spalinowej motoryzacji i uczynienie jej przyjazną dla środowiska.

Ogniwa wodorowe – lekarstwo na bolączki aut elektrycznych?

Ogniwa wodorowe to rozwiązanie, które można spotkać w niektórych obecnie produkowanych samochodach. Prym w tej dziedzinie wiedzie Toyota, która w 2007 roku zaprezentowała model o nazwie Mirai. Napędzające go ogniwa generowały moc 155 KM, co pozwalało osiągnąć 100 km/h w 9 sekund oraz prędkość maksymalną 180 km/h. Pod koniec 2020 roku zaprezentowano natomiast drugą generację modelu. W jej przypadku moc maksymalna wzrosła do 182 KM. Co ciekawe, samochód ten emituje wodę w postaci pary lub cieczy. Ponadto w czasie jazdy oczyszcza powietrze.

Toyotę Mirai można zatankować w ciągu kilku minut, a więc w porównywalnym czasie co pojazd spalinowy. Nie trzeba więc czekać kilka godzin, jak ma to miejsce w przypadku samochodów elektrycznych. Co ważne, tankowanie odbywa się na stacji, a nie w garażu lub przy miejskiej ładowarce. Oznacza to, że samochód zasilany ogniwami wodorowymi jest interesującą propozycją dla osób, które nie mają możliwości ładowania w przydomowym garażu.

Ogniwa wodorowe w samochodach użytkowych

Ogniwa wodorowe nadają się doskonale do napędzania samochodów o charakterze typowo użytkowym. Chodzi tu przede wszystkim o autobusy i ciężarówki. W ich przypadku wodór może zastąpić olej napędowy oraz gaz ziemny.

Nad samochodami użytkowymi napędzanymi ogniwami wodorowymi pracuje kilku wiodących producentów – między innymi Mercedes-Benz, Volvo, Hyundai i Toyota. Są one całkowicie bezemisyjne, a ponadto również oczyszczają powietrze. Ta ostatnia funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku miejskich autobusów wodorowych. W wielu aglomeracjach jakość powietrza nie jest najlepsza, szczególnie zimą.

Paweł Stasiuk

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Stacja Wodorowa w Poznaniu

Nowa Stacja Wodorowa w Poznaniu – Krok...

W Poznaniu otwarto pierwszą w Polsce, ogólnodostępną stację wodorową,...
Biopaliwo z alg

Czy z alg można wytworzyć biopaliwo?...

Algi od dawna są wykorzystywane na przykład w przemyśle kosmetycznym,...
wodór odnawialny

Czym wyróżnia się wodór odnawialny?...

Wodór to pierwiastek chemiczny, któr...
produkcja wodoru

Produkcja wodoru na podstawie źródeł energii...

Szukasz sprawdzonych informacji w tym temacie? Jak wygląda w p...

Wydarzenia

14-17.05.2023

Międzyzdroje